Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

Μπλόκο Παρτιζάν στην ΤΣΣΚΑ!

Δύο βολές του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 24’’ πριν το τέλος έδωσαν τη νίκη στην Παρτιζάν κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (73-72), στο Βελιγράδι. Μοιραίος ο Γουίμς που έχασε το τελευταίο σουτ

Μπλόκο Παρτιζάν στην ΤΣΣΚΑ
Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που σημείωσε 27 πόντους, 12 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο και τον Κίνσεϊ που σημείωσε 15, η Παρτιζάν, έριξε στο καναβάτσο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, υποχρεώνοντας την, στην πρώτη ήττα για τον 6ο όμιλο. Η Παρτιζάν και σ’ αυτό το παιχνίδι, κατάφερε να κρατήσει χαμηλά το σκορ και μπόρεσε μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι. Από την πλευρά των Ρώσων, ο Κρστιτς είχε 27 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γουίμς σημείωσε άλλους 16, αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του Μεσίνα που πήρε μόλις τρεις πόντους από τον πάγκο της.

Στην πρώτη περίοδο, ήταν η ΤΣΣΚΑ, αυτή που πήρε ένα προβάδισμα μέχρι και 5 πόντους, με 9-14, ωστόσο με ένα σερί 6-0 στο φινάλε της περιόδου, η Παρτιζάν έκλεισε με βραχεία κεφαλή το σκορ 15-14.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Ρώσοι έμοιαζε να βάζουν σε μια τάξη γι’ αυτούς το ματς, αφού από το 20-16, με το οποίο έχαναν στο 12ο λεπτό, έφτασαν στο +8 υπέρ τους, με τον Κρστιτς να χτυπά μέσα από το ζωγραφιστό και τον Φριτζόν να σημειώνει δύο τρίποντα. Ξανά όμως, η Παρτιζάν μπόρεσε ν’ ανακάμψει και να κλείσει το πρώτο μέρος με ένα επιμέρους 10-3, χάρη στον Κίνσεϊ και τον Μιλοσάβλεβιτς.

Στην 3η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξανά με τον Φριτζόν να σημειώνει δύο τρίποντα και τον Κρστιτς να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα, η ΤΣΣΚΑ έφτασε την διαφορά στο +9 υπέρ της, στο 25’. Άλλο ένα 12-1 της Παρτιζάν με τον Μπογκντάνοβιτς να σημειώνει 7 πόντους σε εκείνο το σημείο, φέρνει τους Σέρβους μπροστά και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ισοφαρίζει στο φινάλε της περιόδου, με 50-50.

Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι να μπούμε στο τελευταίο λεπτό. Ο Τέπιτς με δίποντο κάνει το 71-70, ο Γουίμς με δύο βολές 41’’ πριν το τέλος δίνει ξανά προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ο Μπογκντάνοβιτς με δύο στις τρεις βολές δίνει τη νίκη στην Παρτιζάν, στα 24’’ πριν το τέλος, αφού ο Γουίμς στο κοντινό σιυτ που επιχείρησε ήταν άστοχος, με τους Σέρβους να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-35, 50-50, 73-72

Παρτιζάν: Κίνσεϊ 15 (2), Λόβερν 11, Μπογκντάνοβιτς 27 (4), Άντριτς, Μιλουτίνοφ 6, Τέπιτς 4, Νταλό, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (1), Γκάγκιτς 2, Μπεζμπράντιτσα

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 10 (2), Γουίμς 16 (3)(10 ασίστ), Φριτζόν 12 (4), Χριάπα 4, Κρστιτς 27 (7 ριμπάουντ), Μίτσοφ, Τζάκσον 2, Πάργκο, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1

Διαιτητές: Μαρτίν (Ισπανία), Σαχίν (Ιταλία), Παπαπέτρου (Ελλάδα) Πηγή: sport-fm.gr