Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

Πρόσω ολοταχώς για Ευρώπη!!

Από την έδρα της Ολανένσε πέρασε η Γκιμαράες με 1-0, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Η Βιτόρια έπιασε πλέον πεντάδα και κάνει όνειρα Ευρώπης.

Πρόσω ολοταχώς για Ευρώπη
Νικηφόρα πέρασε και από την έδρα της Ολανένσε η Γκιμαράες επικρατώντας με 1-0, θέτοντας εαυτόν σε θέση Ευρώπης.

Έτσι η Βιτόρια πραγματοποίησε την δεύτερη της σερί νίκη και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά τα «λιοντάρια» ηττήθηκαν για πέμπτη σερί φορά και έμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Και οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγώνα για να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς, για διαφορετικούς όμως σκοπούς. Οι μεν για το κυνήγι της πεντάδας, οι δε για την σωτηρία. Η Γκιμαράες όμως ήταν αυτή που έκανε πράξη τον στόχο της, καθώς μόλις στο 5’ λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τομανέ (1-0). Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου βρήκε της ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ γι’ αυτό κι έριξαν τον ρυθμό τους. Το πλήγμα για την ομάδα του Ρούι Βιτορια ήρθα στο 59’ όταν είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες, αφού ο Μπα είδε την κόκκινη κάρτα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι αριθμητικά όμως λίγες ήταν ευκαιρίες που απείλησαν τη Γκιμαράες. Το σκορ δεν άλλαξε ήρθε η νίκη για τη Βιτόρια.