Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου 2014

Ψάχνουν αντίπαλο οι «βιόλα»

Με συνοπτικές διαδικασίες ξεπέρασε η Φιορεντίνα το εμπόδιο της Έσμπιεργκ, της οποίας επικράτησε με σκορ 3-1 στη Δανία και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Φιορεντίνα απέναντι στην Έσμπιεργκ. Οι «βιόλα», παρά τις αρκετές απουσίες και την κούραση από τα συνεχή ματς, επικράτησαν 3-1 στη Δανία και πλέον σκέφτονται τον επόμενό τους αντίπαλο για τη φάση των «16» του Europa League.

O Μάτρι άνοιξε το σκορ για τους Ιταλούς μόλις στο 9ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό αργότερα (10’) ο Πούσιτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες της Φιορεντίνα ανέβασαν στροφές και θέλησαν να «καθαρίσουν» από τον πρώτο αγώνα την πρόκριση. Ο Ίλισιτς στο 15’ έβαλε και πάλι μπροστά τους «βιόλα» στο σκορ, ενώ ο Ακουιλάνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-1, καθώς δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων.

Στις 27 Φεβρουαρίου θα διεξαχθεί ο δεύτερος αγώνας στο «Αρτέμιο Φράνκι».Πηγή: sport-fm.gr