Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

Κόπα Λιμπερταδόρες: «Πεντάρα» για Κρουζέιρο!! (videos)

Τρία γκολ πέτυχε ο Ρικάρντο Γκουλάρτ στο ευρύ 5-1 της Κρουζέιρο επί της Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε για το πέμπτο γκρουπ της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα στο 33ο, στο 42ο και στο 84ο λεπτό, ενώ στο 38ο σκόραρε ο Νταγκομπέρτο και στο 89ο ο Βίλιαν. Από την άλλη, ο 28χρονος Αργεντινός Γκουστάβο Λορενζέτι μείωσε σε 3-1 στο 66ο λεπτό, αλλά οι Χιλιανοί δεν μπόρεσαν να αποφύγουν «βαριά» ήττα, που ίσως αποδειχθεί καταδικαστική στη συνέχεια της διοργάνωσης. Σε άλλο ματς, η Άρσεναλ Σαραντί κέρδισε την Ντεπορτίβο Ανσοατέγκι με 3-0 χάρη σε ισάριθμες κεφαλιές, αφού στο 15ο λεπτό ο Χούλιο Φουρτς σημείωσε το 1-0 και στο 42ο ο Ραμίρο Καρέρα το 2-0, ενώ στο 48ο ο Μίλτον Καράγκλιο έχασε πέναλτι, το οποίο συνδυάστηκε  με δεύτερη κίτρινη στον Εμανουέλ Καλζαντίγια, αλλά στο 50ό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τρομερή κεφαλιά.
Από την πλευρά της, η Βελέζ επικράτησε με 2-0 της Ατλέτικο Παραναένσε και έκανε το «δύο στα δύο» στο πρώτο γκρουπ, αφού ο 24χρονος Φερνάντο Τόμπιο άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό και ο Λούκας Πράτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 78ο ολοκληρώνοντας αντεπίθεση των Αργεντινών. Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε και η Γκρέμιο καταβάλλοντας την Ατλέτικο Νασιονάλ με 3-0, καθώς ο Λουάν στο 29ο λεπτό έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, ενώ ο Ραμίρο στο 65ο σημείωσε το 2-0 και ο Άλαν Ρουίζ στο 89ο πέτυχε το γκολ της βραδιάς ξεπερνώντας την αντίσταση δύο αμυντικών και σκοράροντας με σουτ εκτός μεγάλης περιοχής.