Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

Καλού… ανάσταση!

Η Λιλ παραλίγο να… αναστήσει την Αζαξιό, αλλά χάρη στο χατ-τρικ του Καλού επέστρεψε στις νίκες (3-2) και ανέβηκε ξανά στην 3η θέση, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Καλού… ανάσταση
Με τον Σάλομον Καλού να πετυχαίνει χατ-τρικ η Λιλ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας δύσκολα στην έδρα της Αζαξιό με σκορ 3-2, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι, παρότι φαίνεται ότι δεν έχουν ελπίδες να γλιτώσουν τον υποβιβασμό, είχαν εξαιρετική παρουσία και πήραν προβάδισμα μόλις στο 1ο λεπτό με τον Τάλο. Ο Ιβοριανός μεσοεπιθετικός ισοφάρισε για τους «λιλουά» στο 26ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και λίγο αργότερα (38’) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Τάλο απάντησε για την Αζαξιό στο 42’ κι έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο, 2-2.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν ψηλά στο γήπεδο. Η προσπάθειά τους «καρποφόρησε» όταν Καλού στο 74’ μετέτρεψε σε γκολ νέο πέναλτι χαρίζοντας παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, η Λιλ ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League ενώ η Αζαξιό παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.