Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

Αιώνια Πόλη ώρα… μηδέν!!

Ό,τι και να έκαναν, τίποτα δεν τις έσωσε απ' το… μοιραίο! Το 0-0 της Ρόμα με την Ίντερ δεν ικανοποίησε κανέναν, καθώς οι μεν είδαν τις ελπίδες τίτλου να στερεύουν και οι δε να... παλεύουν για Ευρώπη.

Αιώνια Πόλη ώρα… μηδέν!
Αν τους ρωτούσες ποιο αποτέλεσμα δεν θέλουν, αυτό θα σου έλεγαν. Ξεκάθαρα!

Το ισόπαλο 0-0 στο οποίο έμειναν Ρόμα και Ίντερ, στο «μικρό» ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Serie A, δεν αφήνει κανέναν -εκτός από την Γιουβέντους- ικανοποιημένο.

Στο -8 έμειναν οι «τζιαλορόσι» από την Κυρία, ενώ, από την άλλη, η ομάδα του Βάλτερ Ματζάρι θα συνεχίσει -διότι πραγματοποιεί κακή πορεία- να παλεύει για να εξασφαλίσει μία εκ των θέσεων που δίνουν εισιτήριο Ευρώπης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ δυνατά και να διεκδικούν από την αρχή τον τίτλο του... αφεντικού στο ματς. Και οι μεν, αλλά και οι δε, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα, χωρίς, ωστόσο, να μπορέσουν να καταφέρουν κάτι παραπάνω από αυτό. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με το ισόπαλο 0-0.

Πολύ καλύτερη στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ήταν η Ίντερ και άξιζε να προηγηθεί, καθώς είχε κλασικές ευκαιρίες. Η απάντηση για τους «τζιαλορόσι» ήρθε με τον Ντε Ρόσι, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε πάνω στον Χαντάνοβιτς.

Στη συνέχεια, στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Ρόμα προσπάθησε να πάρει τη νίκη, αλλά δεν το έκανε με τρόπο ορθολογικό και όλες ενέργειες έβρισκαν τους αμυντικούς της Ίντερ.

Έτσι το τελικό 0-0 βρήκε την Ρόμα να βρίσκεται οκτώ βαθμούς πίσω από την Γιουβέντους και τους «νερατζούρι» να παλεύουν να μείνουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.