Τετάρτη 19 Μαρτίου 2014

Κόπα Λιμπερταδόρες: Στα γρήγορα η Μποταφόγκο!! (videos)

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες πραγματοποίησε η Μποταφόγκο με 1-0 σε βάρος της Ιντεπεντιέντε Ντε Βάλε.
Ο Αργεντινός Χουάν Μανουέλ Φερέιρα πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης του δεύτερου γκρουπ από το 3ο λεπτό και οι Βραζιλιάνοι διαφύλαξαν το γρήγορο προβάδισμα στο υπολειπόμενο διάστημα, ώστε να συμπληρώσουν επτά βαθμούς. Σε άλλα παιχνίδια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, η Βελέζ διέσπασε την πολυπρόσωπη άμυνα της Δε Στρόγνκεστ με γκολ του Λούκας Πράτο στο 79ο λεπτό και του Χόρχε Κορέα στο 81ο για το 2-0 σε ματς του πρώτου ομίλου, ενώ στο όγδοο γκρουπ η Σάντος Λαγκούνα διέλυσε την Ντεπορτίβο Ανσοατέγκι με 3-0 χάρη σε γκολ του Αντρές Ρεντερία στο 13ο λεπτό, του Χαβιέρ Ορόσκο στο 56ο και του Ορίμπε Περάλτα στο 66ο και ουσιαστικά εξασφάλισε «εισιτήριο» για τους «16».
Ακόμα, Ατλέτικο Νασιονάλ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Νασιονάλ Μοντεβιδέο σε παιχνίδι του έκτου ομίλου χάρη σε ωραίο πλασέ του 21χρονου Έντουιν Καρντόνα στο 63ο λεπτό και για το πέμπτο γκρουπ η Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε κυριάρχησε επί της Ρεάλ Γκαρκιλάσο, αλλά χρειάστηκε πέναλτι του τερματοφύλακα, Τζόνι Χερέρα, στο 63ο λεπτό για το 1-0. Τέλος, στον τέταρτο όμιλο, Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε και Σαμόρα έφεραν 2-2, καθώς ο Αργεντινός Ομάρ Πέρεζ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό και ισοφάρισε σε 2-2 με «βολίδα» στο 88ο, ενώ στο μεσοδιάστημα ο Χουάν Μανουέλ Φαλκόν πέτυχε δύο γκολ για τους Βενεζουελανούς.