Παρασκευή 11 Απριλίου 2014

Σπανούλης… back to back!!

Για 39 λεπτά ήταν κακός. Πήγαινε για μοιραίος. Ώσπου ο Σπανούλης ξέσπασε. Και με δυο κολλητά μεγάλα καλάθια (το ένα τρίποντο απ’ τα 7 μέτρα) χάρισε στον Ολυμπιακό το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (68-65)

Σπανούλης… back to back!
Ντέρμπι με τα όλα του στο ΣΕΦ!

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μόνο αδιάφοροι δεν εμφανίστηκαν στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη 14η –και τελευταία- αγωνιστική του Top 16 της Euroleague. Οι «αιώνιοι» έδωσαν μάχη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με το τρίποντο του Σπανούλη στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό, 68-65.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών, αν και είχε μικρή συνεισφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς, πέτυχε τους πέντε πιο καθοριστικού πόντους για την ομάδα του (65-63, 68-65), χαρίζοντας της πέραν από την τρίτη θέση στον Ε' όμιλο και μια νίκη ψυχολογίας.

Σλούκας και Μάντζαρης ξεχώρισαν για τους «ερυθρόλευκους», πέραν του αρχηγού τους. Ο Μαυροκεφαλίδης κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό με 17 πόντους.

Την Παρασκευή θα γίνει γνωστό ποιοι θα είναι οι αντίπαλοι των "αιωνίων". Αν η Ρεάλ νικήσει τότε θα τερματίσει πρώτη στον ΣΤ΄όμιλο και θα είναι η αντίπαλος των "πράσινων". Σε περίπτωση ήττας, η "βασίλισσα" θα βρεθεί πίσω από την ΤΣΣΚΑ και θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού και αντίστοιχα η ΤΣΣΚΑ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟ.

Δύο όψεις και για τους δύο…

Με πάθος αλλά χωρίς… σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση. Δυόμισι λεπτά χρειάστηκε για να βρει το δρόμο για το καλάθι ο Ολυμπιακός, ενώ οι «πράσινοι» έμειναν στο μηδέν για 4’22’’ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να προηγηθούν με 6-0 και λίγο αργότερα με 10-3. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «σίγησαν» για τα επόμενα τρεισήμισι με τον Παναθηναϊκό να περνά στην αντεπίθεση και με σερί 10-0 να παίρνει τα ηνία για πρώτη φορά (10-13). Μάλιστα με τρίποντο του Ούκιτς στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκε στο +4 (12-16). Από τα… κακά μαντάτα για τους γηπεδούχους, τα δύο γρήγορα φάουλ (στο πρώτο ενάμισι λεπτό) που χρεώθηκε ο Μπράιαντ Ντάνστον.

Ο ρυθμός στο «πράσινο»

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο δικό τους ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά πήραν προβάδισμα επτά πόντων (12-19) με το τρίποντο του Μπράμου ενώ πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά (+10, 19-29), αναγκάζοντας τον κόουτς του Ολυμπιακού σε τάιμ άουτ. Ο Λοτζέσκι ανέλαβε ρόλο οδηγού στο σκοράρισμα για τους back to back Πρωταθλητές Ευρώπης και με επτά δικούς του πόντους μείωσε σε 26-31. Όμως υπήρχε και αντίπαλο δέος με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να δίνει το δικό του σόου (10 πόντοι στη δεύτερη περίοδο). Ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Φώτση στα τελευταία δευτερόλεπτα ετοιμαζόταν να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο +11 (26-37) όμως ο Περπέρογλου άλλαξε τα δεδομένα με τρίποντό του στο φινάλε του πρώτου μισού (29-37). Αχίλλειος πτέρνα για τους Πειραιώτες τα χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα καθώς είχαν 3/13.

«Ερυθρόλευκη» αντεπίθεση

Σαν σε… επανάληψη της πρώτης περιόδου ήταν η έναρξη της τρίτης, αλλά με ρόλους αντίθετους. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο για το καλάθι με το «τριφύλλι» να σκοράρει έπειτα από τρία λεπτά και με δύο συνεχόμενα δίποντα του Ματσιούλις να βρίσκεται στο +12 (29-41). Ολική επαναφορά με διαρκή αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό ο οποίος με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Μάντζαρη έτρεξε σερί 13-0 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (42-41). Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ψυχραιμία του. Ανασυγκροτήθηκε και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα, 46-48.

Ώρα… αρχηγού

Έχοντας το μομέντουμ και στην έναρξη της τελευταίας περιόδου (10-0 το σερί από το 46-44) οι «πράσινοι» ξέφυγαν με οκτώ, 46-54. Σημαντική η συνεισφορά σε εκείνο το διάστημα το Ζακ Ράιτ (50-58), όμως τα τρία τρίποντα από Μάντζαρη και Σλούκα (2) έκαναν στη συνέχεια ξανά ντέρμπι το ματς (59-62) με 2’32’’ να απομένουν. Άστοχες εκατέρωθεν οι δύο ομάδες με τις βολές των Ντάνστον και Κάρι να διαμορφώνουν το 60-63. Μεγάλο σουτ 1’00’’ για το φινάλε από τον Σλούκα με το οποίο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 63-63, ενώ ακολούθησε μια κακή πάσα από τον Διαμαντίδη και λάθος για τους «πράσινους». Ο Σπανούλης έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στα 23’’ (65-63) με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει το 65-65 4’’ για τη λήξη. Ο χρόνος που απέμενε όμως ήταν… χρυσός στα χέρια του Λαρισαίου γκαρντ ο οποίος σηκώθηκε με κρύο αίμα από τα 7,5μ. διαμορφώνοντας το τελικό 68-65.