Παρασκευή 11 Απριλίου 2014

«Δώρο» ή σπίτι της…!!

Τη νίκη με σκορ 84-75 πανηγύρισε η Λοκομοτίβ Κουμπάν κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, ωστόσο χρειάζεται «δώρο» απ’ την Παρτιζάν για να συνεχίσει στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

«Δώρο» ή σπίτι της…
Εξ’ αρχής τα πράγματα ήταν δύσκολα και πλέον είναι ακόμα περισσότερο! Η Λοκομοτίβ Κουμπάν επικράτησε 84-75 της Μπάγερν Μονάχου, ωστόσο συνεχίζει να «χάνει» στο goal average με την Γαλατάσαραϊ.

Κάτι που σημαίνει πως οι Ρώσοι ελπίζουν σε νίκη της αδιάφορης Παρτιζάν κόντρα στους Τούρκους για να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, διαφορετικά το εισιτήριο θα καταλήξει στα χέρια της «Γαλατά» (της αρκεί απλά η νίκη).

Με τον Σίμον να είναι κεφάτος, η Λοκομοτίβ προηγήθηκε με 10-4 στο 2’, ενώ με τρίποντο του Πονκρασόφ η διαφορά ανέβηκε στο +7 (13-6). Η Μπάγερν Μονάχου προσπαθούσε να μείνει μέσα στο παιχνίδι, αλλά παρά το γεγονός πως έβρισκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, στην άμυνα δεν ήταν εξίσου καλή με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να προηγούνται στο 10’ με 21-16.

Στο 13’ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (26-16), με τους Γεμρανούς να μην μπορούν να επιστρέψουν και τους γηπεδούχους να συντηρούν άνετα το προβάδισμά τους (37-23). Το καλάθι του Ντέρικ ανέβασε τον… πήχη για πρώτη φορά στο +17 (42-25) και το ημίχρονο να κλείνει με την Λοκομορίβ να έχει βάσει τις βάσεις για τη νίκη (46-33).

Ίδιο το τέμπο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με την ομάδα του Πασούτιν να φτάνει εκ νέου στο +18 (53-35). Με συνεχόμενους πόντους του Στάιγκερ και σερί 1-10, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 54-45 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η επίθεση της Λοκομοτίβ ξαναπήρε τα πάνω της κι όχι μόνο δεν άφησε τη διαφορά να πέσει κι άλλο, αλλά την ανέβασε στο +15 στο30’ (65-50).

Μέχρι το 35’ οι γηπεδούχοι κρατούσαν άνετα το υπέρ τους σκορ και βάδιζαν εύκολα προς το ροζ φύλλο αγώνα. Η αντεπίθεση, όμως, των Βαυαρών συνεχίστηκε και μάλιστα τρία λεπτά πριν το τέλος μείωσαν στους 4 πόντους (74-70). Η Μπάγερν προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή, αλλά η Λοκομοτίβ παρέμενε ψύχραιμη, ευστοχούσε στις βολές και δεν άφησε το ροζ φύλλο αγώνα να φύγει απ’ τα χέρια της, που πήρε τη νίκη και με το 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-33, 65-50, 84-75 Πηγή: sport-fm.gr