Παρασκευή 11 Απριλίου 2014

Στα... χέρια της Ρεάλ!!

Η ΤΣΣΚΑ έκανε αυτό που έπρεπε στο Τελ Αβίβ, νίκησε τη Μακάμπι 81-76 όμως αυτό δεν είναι αρκετό καθώς χρειάζεται ήττα της Ρεάλ από τη Ζαλγκίρις για να είναι αυτή που θα τερματίσει πρώτη στον ΣΤ' όμιλο.

Στα... χέρια της Ρεάλ!
Στο… περίμενε η ΤΣΣΚΑ. Οι Ρώσοι επικράτησαν 81-76 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 14η και τελευταία αγωνιστική του Top 16 της Euroleague και θέλουν ήττα της Ρεάλ από την Ζαλγκίρις την Παρασκευή για να είναι αυτοί που θα πάρουν την πρώτη θέση στον ΣΤ’ όμιλο.

Εξαιρετικά εύστοχοι οι γηπεδούχοι έξω από τα 6,75 (8/13), όμως η αδυναμία στα ριμπάουντ έφερε την ανατροπή στο παιχνίδι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση ήταν ο Άαρον Τζάκσον με 18 πόντους και 3/5 τρίποντα, ενώ ο γνώριμος μας Κάιλ Χάινς είχε 9. Από τους Ισραηλινούς αυτοί που διασώθηκαν ήταν o Ράις με 15 και ο Μπλου με 14. Ο Σχορτσανίτης είχε 11.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον δε δυσκολεύτηκε να αποκτήσει το πάνω χέρι . Μάλιστα ο Αμερικανός ήταν αυτός που με λέι-απ της έδωσε προβάδισμα 12 (23-11) πόντων με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 6-0 και να μειώνουν στο τέλος της περιόδου σε 23-17. Στο ίδιο… τέμπο συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο η «ρώσικη αρκούδα» που κρατούσε ένα προβάδισμα της τάξης των 7 πόντων (40-33), όμως ένα… ξέσπασμα των Ισραηλινών με επιμέρους 12-2 έφερε την ομάδα του Μπλατ στο +3 (45-42) στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Η Μακάμπι δεν έμεινε εκεί. Στα μισά της τρίτης περιόδου ο Σχορτσανίτης με κάρφωμα έφερε για πρώτη φορά στο +6 (56-50) την ομάδα του. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε απάντηση στο πρόσωπο του Κάιλ Χάινς (59-57), ωστόσο η «ομάδα του λαού» ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (63-59). Πατώντας γκάζι στην τέταρτη περίοδο οι Ρώσοι γύρισαν το παιχνίδι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μεσίνα περιμένει να δει τι θα κάνει η Ρεάλ την Παρασκευή για να ξέρει που θα τερματίσει στον ΣΤ΄ όμιλο του Top 16 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-42, 63-59, 76-81

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 15, Χίκμαν 1, Ίνγκλς 4, Τάιους 6, Πνίνι 6, Ζίζιτς, Οχαγιόν 6, Μπλου 14, Λάντεσμπεργκ 13, Σχορτσανίτης 11

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 7, Φριτζόν 5, Τζάκσον 18 (3), Πάργκο 4, Κρστιτς 4, Ουίμς 14, Βοροντσέβιτς, Κάουν 12, Χριάπα 8, Χάινς 9
Πηγή: sport-fm.gr