Παρασκευή 11 Απριλίου 2014

Επική ανατροπή της Βαλένθια-Δώρο στην Ελλάδα!!

Η Βαλένθια, κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα στα 90’ και με άλλα δύο γκολ στην παράταση επικράτησε 5-0 για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Europa League

Επική ανατροπή της Βαλένθια-Δώρο στην Ελλάδα
Οι «νυχτερίδες» έγραψαν ιστορία, πετυχαίνοντας μια από τις 6-7 μεγαλύτερες ανατροπές στο τέως Κύπελλο ΟΥΕΦΑ και νυν Γιουρόπα Λιγκ για να περάσουν στα ημιτελικά και να κάνουν το ανέλπιστο δώρο στην Ελλάδα, αποκλείοντας τη Βασιλεία. Η Ελλάδα θα βγάζει απευθείας πρωταθλητή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και στην σεζόν 2015-2016, αφού κρατάει την 12η θέση. Επιπλέον, ο Κυπελλούχος Ελλάδος, από την συγκεκριμένη σεζόν, θα προκρίνεται απευθείας στους ομίλους του Europa League.

Ο Πάκο Αλκαθέρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού σημείωσε τρία τέρματα στο 38’70’ και στο 114’. Το 2-0 έκανε ο Βάργκας ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μπερνάτ, απέναντι σε μια Βασιλεία, που έμεινε στην παράταση με εννέα παίκτες μιας και μέσα σε ένα δίλεπτο, αποβλήθηκαν οι Ντίαζ και Σάουρο (102’ και 105’).

Ο Πάκο Αλκαθέρ μετά από πάσα του Ζόαο Περέιρα, άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό. Η Βαλένθια έκανε το 2-0 πριν κλείσει το πρώτο μέρος με κεφαλιά του Βάργκας, μετά από κόρνερ του Φεντέ, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 55’. Η Βαλένθια είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-0 με τον Πάκο Αλκαθέρ στο 66ο με το σουτ να χτυπά στο δοκάρι, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης μετά από ασίστ του Βάργκας, έγραψε το 3-0, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, έχασε την ευκαιρία να στείλει την Βαλένθια στην επόμενη φάση, από την κανονική διάρκεια του αγώνα.

Τελικά ο Αλκάθερ κι αφού η Βασιλεία είχε μείνει με εννέα, λόγω αποβολής των Ντίαζ και Σάουρο, με κοντινό πλασέ από σέντρα του Πιάτι έγραψε το 4-0 στο 110’, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Μπερνάτ στο 118’ με ένα άψογο αριστερό πλασέ.

Βαλένθια: Γκουάιτα, Φεγχουλί, Ζοάο Περέιρα (110’ Πιάτι), Μπερνάτ, Χάβι Φουέγκο, Αλκαθέρ, Βάργκας, Παρέχο, Ματιέ (81’ Ρ. Κόστα), Φεντέ (76’ Ζόνας), Κεϊτά

Βασιλεία: Ζόμερ, Ντιέ, Ντ. Ντεγκέν (61’ Αλίγι), Ντελγάδο (53’ Σίο), Σαρ, Σάφαρι (116’ Εμπόλο), Φράι, Ντίαζ, Σάουρο, Ελνενί, Τσάκα Πηγή: sport-fm.gr