Δευτέρα 14 Απριλίου 2014

Ολοταχώς για τίτλο η Ατλέτικο!!

Αφήνει τη σκόνη της η Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 2-0 της Χετάφε κι άφησαν αρκετά πίσω τους… τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Όλα καλά με Ντιέγκο Κόστα που χτύπησε.

Ολοταχώς για τίτλο η Ατλέτικο (video)
Ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι «ροχιμπλάνκος» έφυγαν με το διπλό απ’ την έδρα της Χετάφε με σκορ 2-0, ένα αποτέλεσμα που τους διατήρησε στην κορυφή της ισπανικής λίγκας, στο +3 από Ρεάλ και +4 από Μπαρτσελόνα!

Στο 40’ ο Γκοντίν έκανε πιο απλά τα πράγματα για τους πρωτοπόρους που έλυσε το γόρδιο δεσμό κι ενώ στο 66’ ο Ντιέγκο Κόστα είχε χαμένο πέναλτι και την ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Κι ότι δεν κατάφερε τότε, το πέτυχε έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Αλλά ήρθε επεισοδιακά!

Διότι στην προσπάθειά του να σκοράρει και να γράψει το τελικό σκορ, χτύπησε άτσαλα πάνω στο δοκάρι κι αναγκάστηκε να αποχωρήσει τραυματίας απ’ το γήπεδο, βυθίζοντας στην αγωνία την ομάδας του. Μια αγωνία που... κόπασε λίγα λεπτά μετά, όταν οι Μαδριλένοι ενημέρωσαν πως είναι απλά ένα κόψιμο και δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας για τη συμμετοχή τους στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν στο πρωτάθλημα και στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.