Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

Η Ζαλγκίρις ισοπέδωσε με 34αρα τη Νίζνι!!

Υγιεινό περίπατο πραγματοποίησε η Ζαλγκίρις Κάουνας, που ισοπέδωσε τη Νίζνι Νόβγκοροντ με 34 πόντους διαφορά (97-63) και σημείωσε την πρώτη νίκη της, στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Η Ζαλγκίρις ισοπέδωσε με 34αρα τη Νίζνι
Οι Λιθουανοί δεν είχαν καμία διάθεση γι' αστεία απέναντι στους Ρώσους. Αφού πήραν κεφάλι στο σκορ από την πρώτη περίοδο, έκαναν ένα επιμέρους 25-7 στην 2η περίοδο, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς, αφού ήδη είχαν εκτοξεύσει τη διαφορά στο +24. Με έξι παίκτες της Ζαλγκίρις να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων και με ποσοστό 73% στα δίποντα, δεν θα μπορούσε, παρά να πάρει άνετα το ροζ φύλλο.

Η πρώτη περίοδος, δεν προμήνυε πως θα κυλήσει τόσο εύκολα η βραδιά για την Ζαλγκίρις. Παρά το γεγονός πως η γηπεδούχος στο 6' προηγήθηκε με καλάθι του Σονγκάιλα, 17-8, η Νίζνι μείωσε με ένα 2-9 στο 19-17, για να αυξήσει ωστόσο την διαφορά στο τέλος της περιόδου η ομάδα του Κάουνας στους 6 (23-17). Στην 2η περίοδο όμως ακολούθησε η λιθουανική καταιγίδα, με τους Ρώσους να βάζουν στα πρώτα 7:36 της δεύτερης περιόδου, μόλις ένα καλάθι με τον Ρότσεστι, με αποτέλεσμα να γίνει το επιμέρους 25-7 και να διαμορφωθεί ένα 48-24 στο πρώτο μέρος.

Το υπόλοιπο του αγώνα, δεν αντέχει σε κριτική, μιας και λίγο πριν τελειώσει η 3η περίοδος, πήγε και στους 35 (75-40), λίγο πριν κλείσει η 3η περίοδος, ενώ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, για να διαμορφωθεί το τελικό 97-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-24, 75-42, 97-63

Ζαλγκίρις Κάουνας: Λεκαβίτσιους 6, Γκουντάιτις 10, Καρινιάουσκας 11 (1), Σονγκάιλα 12, Λιπκεβίτσιους 9 (1), Γιανκούνας 13 (1), Γιαβτόκας 12, Μίλακνις 5, Άντερσον 12 (1), Ταρόλις 2, Ντίμσα 4, Ουλανόβας 1

Νίζνι Νόβγκοροντ: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 9, Ίβλεφ 7, Αντόνοφ, Κβοστόφ 4, Κίνσεϊ 7, Ρότσεστι 16 (2), Σαβέλιεφ 4, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 10 (2), Ντάνιελς 6, Γκολόβιν *Πηγή: sport-fm.gr*