Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

Ζευγάρωσε τις νίκες η Εφές του Ντούντα!!

H ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκανε το 2 στα 2 στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκας αφού επικράτησε με 82-75 μέσα στην Σαρδηνία, επί της Ντινάμο Σάσαρι.

Ζευγάρωσε τις νίκες η Εφές του Ντούντα
Με τους Κρστιτς (15π.), Λάσμε (14π.) και Τζάνινγκ (14π.) να τραβάνε το κουπί στο σκοράρισμα, η Αναντολού Εφές πήρε από την αρχή το προβάδισμα και κράτησε ως το τέλος τη νίκη επί της Σάσαρι. Πρώτος σκόρερ για την ιταλική ομάδα ο Ντάισον με 21 πόντους.

Η Εφές μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε γρήγορα-γρήγορα μια διαφορά από την ιταλική ομάδα, με 15-5 στο 6’ και 17-6 στο 7’ με τον Λάσμε αρχικά και τον Μπιέλιτσα στη συνέχεια ν’ αναλαμβάνουν δράση, έχοντας από την αρχή την κυριαρχία κάτω από τα δύο καλάθια. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με ένα γκολ-φάουλ του Κρστιτς που διαμόρφωσε το 16-24, παίρνοντας και το 3ο φάουλ από τον Κουζίν.

Στο 14’ η Εφές προηγήθηκε πάλι με 11 πόντους, κάπου εκεί όμως άρχισε το κρεσέντο του Ντάισον που με εννέα δικούς του πόντους στο επιμέρους 11-2 για τους Ιταλούς έφερε τη διαφορά στο καλάθι (34-36) , στο 16’. Κάπου εκεί όμως και παρά το γεγονός, πως ο Ντάισον, συνέχισε να σκοράρει σαν πολυβόλο (16 πόντους σε αυτή την περίοδο), άνοιξε την διαφορά και πάλι, με δύο τρίποντα από τον Τζάνινγκ και ένα καλάθι από τον Λάσμε, για να κλείσει η διαφορά στο +7 για τους Τούρκους.

Με τον Λάσμε να ξεκινάει φορτσάτος το δεύτερο μέρος και να σημειώνει τους 6 από τους 8 πρώτους πόντους της Εφές στο 3ο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε και πάλι τους 11 (44-55), στο 23’, με τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού, να φτάνει σε εκείνο το σημείο τους 12 πόντους, ενώ με δικό του καλάθι έγινε και το 46-57 στο 27’. Αμέσως μετά έκανε το 3ο του φάουλ, ενώ ο Περπέρογλου με μια βολή έφτασε το σκορ στο +12 για την Εφές. Οι Μπρουκς και Σάντερς οδήγησαν την Σάσαρι σε ένα σερί 10-0 για να φτάσει το σκορ, στο 56-57 στο 28’ αλλά ένα τρίποντο του Τζάνινγκ και ένα γκολ-φάουλ του Κρστιτς έφεραν και πάλι τους Τούρκους στο +7, στο τέλος της 3ης περιόδου, 56-63.

Με τους Κρστιτς και Σάριτς να πιάνουν δουλειά στην τελευταία περίοδο, η Εφές κατάφερε να σταθεροποιήσει την διαφορά κοντά στους 10 πόντους . Η Σάσαρι εξαπέλυσε μια τελευταία αντεπίθεση με τρίποντα από Σόσα και Ντάισον που έκανε το 75-79 στο 1:05 πριν το φινάλε. Μια βολή από τον Οσμάν και δύο από τον Ντρέιπερ, διαμόρφωσαν το τελικό 82-75 για την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-47, 56-63, 75-82

Ντιναμό Σάσαρι: Λόγκαν 5 (1), Σόσα 9 (2), Σάντερς 15, Λαουάλ 6, Ντάισον 21 (5), Μπρουκς 7, Τόντιτς 6(1), Κουζίν 6, Σακέτι

Αναντολού Εφές: Μπαλμπάι 6, Οσμάν 3, Περπέρογλου 3 (1), Σάριτς 9, Ντρέιπερ 6 (7ασίστ), Κρστιτς 15, Λάσμε 14, Κορκμάζ 4, Τζάνινγκ 14 (3), Μπιέλιτσα 8 *Πηγή: sport-fm.gr*