Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

«Θρίαμβος» σε είκοσι λεπτά!!

Δε νικάει συχνά, όταν όμως τα καταφέρνει το κάνει με εντυπωσιακό τρόπο. Η Κάλιαρι χρειάστηκε λιγότερο από 20λεπτά για να πετύχει τέσσερα γκολ στην έδρα της Έμπολι (4-0) και να επιστρέψει στα τρίποντα

«Θρίαμβος» σε είκοσι λεπτά
Ικανή για το καλύτερο αλλά και για το χειρότερο η φετινή Κάλιαρι. Αυτή τη φορά τα κατάφερε περίφημα περνώντας με εμφατικό τρόπο (4-0) από την έδρα της Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Serie A.

H ομάδα του Ζντένεκ Ζέμαν χρειάστηκε λιγότερο από ένα 20 λεπτο για «εξοντώσει» την αντίπαλό της, που δεν μπορούσε να συνέρθει από τα απανωτά γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Σαού, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Αβελάρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 36’. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 στην επόμενη επίθεση (38’), ευστοχώντας από την άσπρη βούλα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Εκντάλ στο 45+2’.

Έτσι, η Κάλιαρι πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα (μετά από το εξίσου εντυπωσιακό 4-1 στην έδρα της Ίντερ) και έφτασε τους 8 βαθμούς, ξεπερνώντας την Έμπολι κατά ένα βαθμό (7).