Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

Παρί από την… βούλα!!

Με δύο εύστοχα πέναλτι του Λούκας Μόουρα και ένα γκολ του Λαβέτσι, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 3-0 τη Μπορντό για την 11η αγωνιστική του Σαμπιονά και μείωσε προσωρινά στο -4 τη διαφορά από την Μαρσέιγ.
Παρί από την… βούλα (video)
Συνέχεια στις νίκες και στο… κυνήγι της πρωτοπόρου Μαρσέιγ έδωσε η Παρί Σεν Ζερμέν στο Σαμπιονά, που στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, νίκησε 3-0 τη Μπορντό στο «Παρκ Ντε Πρενς». Η αναμέτρηση δε ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, που έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φαν Ντερ Βίλ στο 28΄. Η… απάντηση στις κόκκινες κάρτες ήρθε όμως άμεσα από τους φιλοξενούμενους, που στο 37΄αποκατέστησαν την αριθμητική ισορροπία λόγω αποβολής του Ποκό.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Παρί κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λούκας Μόουρα για το 1-0. Ο ίδιος παίκτες έκανε το 2-0 με τον ίδιο τρόπο (το ριπλέι δεν δικαιώνει τον διαιτητή για την απόφασή του) και έτσι η Παρί νωρίς-νωρίς «κλείδωσε» το τρίποντο. Το κερασάκι στην τούρτα της νίκης έβαλε ο Λαβέτσι στο 81ο λεπτό, γκολ που ήταν το πρώτο του Αργεντινού επιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα.