Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

Ο Γιουλ «ξέρανε» την Ούνιξ!!

Με «λυτρωτή» τον Σέρχιο Γιουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε από το Καζάν, επικρατώντας 76-75 της Ούνιξ για τον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας!

Ο Γιουλ «ξέρανε» την Ούνιξ!
Τι ματσάρα! Η Ούνιξ Καζάν κρατούσε στα χέρια της τη νίκη με το τρίποντο του Ουάιτ -στα 5'' πριν τη λήξη- αλλά ο Σέρχιο Γιουλ «λύτρωσε» τη Ρεάλ Μαδρίτης στο τέλος και της χάρισε το δεύτερο ροζ φύλλο σε ισάριθμα ματς του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκας, διαμορφώνοντας το τελικό 76-75!

Για τη «βασίλισσα» πρώτοι σκόρερ ήταν οι Φερνάντεθ και Αγιόν με 10 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 9 πόντους. Από την ομάδα, για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κορυφαίος ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 23 πόντους, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να σταματά στους 9 πόντους με 11 ριμπάουντ και τον Νίκο Ζήση να προσθέτει άλλους 7.

Το «μουδιασμένο» ξεκίνημα της Ούνιξ εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ στα πρώτα λεπτά παίρνοντας ένα προβάδισμα έξι πόντων (2-8). Στη συνέχεια, οι Ουάιτ και Τζέρελς ισορρόπησαν την κατάσταση και έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του Καζάν (13-11), αλλά ο Μεζρί ήρθε… ορεξάτος από τον πάγκο και κατάφερε να στείλει στο +3 (16-19) τη «βασίλισσα».

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα έφτασαν ακόμα και στο +11 (20-31), με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να έχει πετύχει μόλις ένα καλάθι σε έξι λεπτά. Εκεί, μίλησαν οι Ζήσης και Καϊμακόγλου, οι οποίοι «μάζεψαν» τη διαφορά (31-33), αλλά ο Ρίβερς διαμόρφωσε στο τέλος το 31-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, η Ρεάλ διατηρούσε μία διαφορά πέντε πόντων (40-45), με τους Καϊμακόγλου και Λάνγκφορντ να φέρνουν το ματς στον πόντο (46-47). Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Λάνγκφορντ να δίνει το προβάδισμα στους Ρώσους με τη λήξη της τρίτης περιόδου (56-55).

Οι… άγριες διαθέσεις της Ούνιξ, αλλά και του Λάνγκφορντ συνεχίστηκαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Αμερικανό να συντηρεί την ομάδα του στο +5 (72-67), 1:30’’ πριν τη λήξη. Όμως, οι Αγιόν και Νοσιόνι έβαλαν «φωτιά» στο ματς, καθώς με πέντε δικούς τους πόντους το σκορ έγινε 72-72. Μάλιστα, η «βασίλισσα» πήγε στο +2 (72-74), στα 5’’ ο Ουάιτ με τρίποντο έκανε το 75-74, αλλά ο Γιουλ με σουτ πατώντας τη γραμμή διαμόρφωσε το τελικό 75-76!

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 31-35, 56-55, 75-76.

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Ουάιτ 13 (1), Λάνγκφορντ 23 (3), Ζήσης 7 (1), Μπίκοφ, Λικχοντέι, Πανίν, Σανικίντζε 6, Σοκόλοφ 4, Καϊμακόγλου 9 (2 τρ., 11 ριμπ.), Ντ' Ορ Φίσερ 6, Τζέρελς 7(1).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 10 (1), Νοτσιόνι 9 (3), Ματσιούλις 7 (2), Ρέγες 6 (8 ριμπ.), Ροντρίγκεθ 6, Αγιόν 10, Κάρολ 2, Γιουλ 7, Μπουρούσης 9 (5 ριμπ.), Μεζρί 8.