Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

«Μαρσάρει» για Ευρώπη!!

Τον δρόμο προς τις νίκες ξαναβρήκε η Θέλτα, που επικράτησε στο «Μπαλαΐδος» με σκορ 3-0 απέναντι στην Λεβάντε, δείχνοντας αποφασισμένη να κυνηγήσει το όνειρο ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

«Μαρσάρει» για Ευρώπη
«Στεγνό καθάρισμα» για την Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» απέναντι στην Λεβάντε με σκορ 3-0, στο ματς που άνοιγε την 9ης αγωνιστική της Primera Division. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Χοακίν Λαριβέι, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των Γαλικιανών, που «φορτσάρουν» για Ευρώπη.

Αφεντικό από τα πρώτα λεπτά στο ματς ήταν η ομάδα του Εντουάρντο Μπερίσο, που είχε τον έλεγχο των κινήσεων περιορίζοντας του φιλοξενούμενους σε παθητικό ρόλο. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων για να ανοίξουν το σκορ καρποφόρησαν σε ιδανικό σημείο, καθώς ο Λαριβέι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 27’ διώχνοντας την πίεση. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, όμως και στο δεύτερο 45λεπτο η Θέλτα ήταν η ομάδα που διατήρησε τα ηνία. Ο Αργεντινός φορ στο φινάλε βρήκε και πάλι τον δρόμο προς την εστία της Λεβάντε (83’) , που είχε παραδώσει πνεύμα και τελικά δέχτηκε και τρίτο τέρμα με τον Λόπεζ στις καθυστερήσεις (90+1').