Παρασκευή 21 Νοεμβρίου 2014

Έραψε… Αρμάνι για τους «16» η Φενέρ!!

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκας έκανε η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, επικρατώντας 80-74 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έραψε… Αρμάνι για τους «16» η Φενέρ!
Τα… καλά της για την επόμενη φάση προβάρει η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε 80-74 την Αρμάνι Μιλάνο, κάνοντας παράλληλα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Τουρκίας ήταν ο Ρίκι Χίκμαν με 14 πόντους, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Μαρσόν Μπρουκς με 17 πόντους.

Η Φενερμπαχτσέ ήταν αυτή που πήρε ένα σοβαρό… προβάδισμα στην αναμέτρηση, με το σκορ να ήταν στο υπέρ της 9-3. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν στο +9 (11-20), όμως η Αρμάνι Μιλάνο «έσφιξε» την άμυνά της και με ένα επιμέρους 12-1 μέχρι το τέλος, διαμόρφωσε το 23-21.

Με ένα σερί 7-0 ξεκίνησε η Φενέρ στη δεύτερη περίοδο (23-28) και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν έχασε τον έλεγχο. Μάλιστα, οι Τούρκοι έφτασαν ξανά στο +9 (30-39), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-37.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς… απλοποίησε την κατάσταση, παίρνοντας μία διαφορά σε διψήφιο αριθμό (40-50), με το τρίτο δεκάλεπτο να τη βρίσκει στο +13 (49-62). Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την αντεπίθεσή της, ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις (63-67), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα μίνι-ξέσπασμα και να πηγαίνουν στο +9 (63-72). Όμως, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι δεν τα παράτησαν και στα 0:21’’ για το τέλος, το σκορ ήταν στο 71-74. Όπως είναι φυσικό, το ματς οδηγήθηκε στη «ρωσική ρουλέτα» των βολών, με τη Φενέρ να ήταν πιο ψύχραιμη και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 37-44, 49-62, 74-80.

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ, Μπρουκς 17 (1), Τζεντίλε 6 (1), Τσερέλα 1, Μέλι 9 (2), Κλέιζα 8 (2), Τζέιμς, Χάκετ 9 (2), Σάμουελς 13 (1 τρ., 7ριμπ.), Μος 11 (3).

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 9 (1), Χίκμαν 14 (3), Μπιέλιτσα 11 8ριμπ.), Ερντέν 12 (7ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Ζόριτς 5, Βέσελι 9, Σιπαχί 6 (2), Πρέλντζιτς 7 (1). *Πηγή: sport-fm.gr*