Τρίτη 4 Νοεμβρίου 2014

Όσο έχει αυτόν τον Σπανούλη…!!

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική εμφάνιση στη Λιθουανία, ο Βασίλης Σπανούλης οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη (81-62) επί της ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον «ερυθρόλευκο» πάγκο.

Όσο έχει αυτόν τον Σπανούλη…
Τίποτα δεν έχει να φοβηθεί ο Ολυμπιακός με αυτόν τον Βασίλη Σπανούλη! Με άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση, ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 81-62 επί της «αξιόμαχης» ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο των Πειραιωτών.

Στους 22 πόντους σταμάτησε ο «Kill Bill», ωστόσο οι «άνθρωποι» του Ολυμπιακού βρίσκονται σε «αναμμένα κάρβουνα», καθώς ο Ματ Λοτζέσκι αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Από την «Ένωση» ξεχώρισε ο Ντούσαν Σάκοτα με 15 πόντους, ενώ άλλους 10 πρόσθεσε ο Λεωνίδας Κασελάκης.

Πολύ καλό και δυνατό ξεκίνημα από την ΑΕΚ, όπου με την καλή της άμυνα και την ευστοχία από την περιφέρεια, προηγούταν 9-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» έγινε πιο… σφιχτή και με τον «ζεστό» Σπανούλη, η διαφορά εξανεμίστηκε (9-9). Όμως, στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά, οι Πειραιώτες δεν ήταν σε θέση να πάρουν το προβάδισμα, λόγω των κάκιστων επιθετικών επιλογών τους με την «Ένωση» να πηγαίνει ξανά στο +4 (15-11) και τον Πέτγουεϊ να διαμορφώνει το 15-14 με τρίποντο στο τέλος.

Με την είσοδο του Σλούκα στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και τον «ορεξάτο» Πέτγουεϊ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (17-23), μέσα σε τρία λεπτά. Παράλληλα, στην άλλη μεριά του παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς το καλάθι στους παίκτες της ΑΕΚ, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» σε διψήφιο αριθμό (19-31). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο του ματς και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με +14 (30-44).

Με τον Ίνγκλις να βάζει… δύσκολα στην άμυνα του Ολυμπιακού, η ΑΕΚ κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (37-48). Με την είσοδο του Λαφαγέτ, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν περιφερειακά και έτσι κατάφεραν να πάνε ξανά στο +14 (39-53). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, καθώς υπέπεσαν σε πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί αυτό η «Ένωση» και με ένα επιμέρους σκορ 11-2, να μειώσει σε 50-55. Εκεί, οι Πειραιώτες αποφάσισαν να βάλουν την μπάλα στο «ζωγραφιστό», με τον Χάντερ να είναι αποτελεσματικός και τη διαφορά να πηγαίνει ξανά σε διψήφιο αριθμό (52-62), ενώ με το τρίποντο του Αγραβάνη το σκορ στο τέλος διαμορφώθηκε στο 52-65.

Ύστερα από ένα άστοχο δίλεπτο –και για τις δύο ομάδες- ο Σλούκας έστειλε τη διαφορά στο μέγιστο +15 (52-67) για τον Ολυμπιακό, όμως η ΑΕΚ «απάντησε» με ένα σερί 5-0, μειώνοντας σε 57-67. Ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ στα μισά της περιόδου έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +13 (57-70), όμως και πάλι η «Ένωση» αντέδρασε, φέρνοντας τη διαφορά στους δέκα (61-71). Αλλά, στα τελευταία δύο λεπτά, ο Μάντζαρης έδωσε ενέργεια στους φιλοξενούμενους και με οκτώ δικούς του πόντους, τους έστειλε στο +19 (62-81). Εκεί, ουσιαστικά «κλείδωσε» το ροζ φύλλο για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, το οποίο ήρθε με το τελικό 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-44, 52-65, 62-81.

AEK (Ζιάγκος): Παπαντωνίου, Κάιλς, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Πολυτάρχου, Ράιτ 6, Καμπερίδης, Γουίλιαμσον 3, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 7, Μιλόσεβιτς 2, Ίνγκλις 9 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2τριπ., 6ριμπ.), Χάντερ 6 (7ριμπ.), Ντάνστον 5, Σπανούλης 22 (2τριπ., 5ασ.), Σλούκας 9, Λαφαγέτ 7 (1τριπ., 3ασ.), Λοτζέσκι 9 (1), Αγραβάνης 7 (2), Μάντζαρης 8 (2τριπ., 3ριμπ., 2ασ.), Καββαδάς, Κατσίβελης. *Πηγή: sport-fm.gr*