Τρίτη 4 Νοεμβρίου 2014

Στο άψε-σβήσε!!

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» 3-0 την Ορεστιάδα στην Κυψέλη και έκανε το «2 στα 2» στη φετινή Volleyleague.

Στο άψε-σβήσε
Λίγο περισσότερο από 70 λεπτά (71 για την ακρίβεια) χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να κάμψει την αντίσταση της Ορεστιάδας στην αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε με 3-0 (25-23, 25-21, 25-19) σετ και σημείωσε την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, αποδεικνύοντας από την αρχή της σεζόν ότι ο κίνδυνος του υποβιβασμού των προηγούμενων ετών ήταν μία κακιά ανάμνηση.

Παρότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν την συμπαράσταση των οπαδών τους, αφού εκτίουν ποινή κεκλεισμένων των θυρών από πέρσι, μπόρεσαν και βρήκαν γρήγορα ρυθμό, δείχνοντας αποφασιστικό πρόσωπο.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ οι πράσινοι δεν δέχθηκαν ιδιαίτερη επίθεση από την Ορεστιάδα που απειλούσε μόνο με τον Λούνα που είχε 19 πόντους.

Αντίθετα το «τριφύλλι» είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τους ακραίους Κουκ (15 πόντοι), Πρωτοψάλτη (12 πόντοι) και τον διαγώνιο Καμίνσκι (17 πόντοι) να είναι πολλοί καλοί, οδηγώντας όλη την ομάδα σε εξαιρετικό ποσοστό αποτελεσματικότητας που άγγιξε το 65%!

Ειδικότερα ο Πολωνός –που τελείωσε το ματς με δικό του άσσο- πραγματοποίησε ολοκληρωμένη εμφάνιση με 17 πόντους, 2 άσσους και 3 μπλοκ με ποσοστό ευστοχίας 67%.

Το 1ο σετ κρίθηκε στο φινάλε με τον Λούνα να βάζει μπροστά (21-22) την Ορεστιάδα και να ισοφαρίζει 23-23, αλλά ο Γκιγιέρμε εκτέλεσε άουτ από το σερβίς και ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το σετ μπολ (24-23) και πήρε το σετ με επίθεση του Κουκ.
Στο 2ο ο Αμερικάνος ακραίος πήγε στη γραμμή του σερβίς στο 12-11 και με καλά χτυπήματα οδήγησε σε λάθη την υποδοχή της Ορεστιάδας, ενώ με δικό του άσσο το ματς έγειρε υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος έφτασε στο 15-11 και λίγο αργότερα στο 17-12 με μπλοκ του Πρωτοψάλτη.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε 3-6, αλλά γρήγορα οι «Πράσινοι» αντέδρασαν και γύρισαν το ματς με καλές άμυνες, δυνατά τελειώματα και μπλοκ σε κομβικά σημεία. Το 18-16 έγινε 20-16 με δύο πόντους του Κουκ (επίθεση και μπλοκ), ενώ το σετ «καθάρισε» με μπλοκ ο Πανταλέων για το 23-19 πάνω στον Γκιγιέρμε.

Αντίπαλοι τα δύο αδέρφια
Πρόσωπα του αγώνα ήταν τα αδέρφια Δημητριάδη. Ο Δημήτρης και ο Μανώλης έπαιξαν αντίπαλοι με τον πατέρα τους Τάσο Δημητριάδη (πρώην παράγοντα του Απόλλωνα Καλαμαριάς) να καμαρώνει και να παρακολουθεί το ματς από την εξέδρα.
Το αξιοσημείωτο είναι πως και οι δύο αγωνίζονται στη θέση του πασαδόρου με τον Μανώλη να παίζει βασικός στην Ορεστιάδα και τον Δημήτρη αλλαγή στον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Νικολόπουλος

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-21
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-19)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 17 (12/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 15 (13/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 93% υπ-60% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (9/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ-50% άριστες), Χόι 6 (6/9 επ), Πανταλέων 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ-87% υπ - 48% άριστες), Αδαμόπουλος, Λουκάς

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ), Λούνα 19 (19/32 επ), Τόμσον 5 (5/9 επ), Γκιγέρμε 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Ποτολίδης 4 (4/6 επ), Ριζόπουλος 4 (4/13 επ, 73% υπ-18% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ-70% υπ-41% άριστες), Μαν, Πεντίδης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Δεύτερη νίκη για τον Παναθηναϊκό. Το σημαντικό ήταν ότι πήραμε τους βαθμούς που θέλαμε από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Ήταν πιεστικό για εμάς να πάρουμε αυτούς τους βαθμούς και τους ζητούσαμε πάσει θησία. Το καταφέραμε και στα δύο παιχνίδια με σχετικά καλή απόδοση, άρα είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι. Σκύβουμε το κεφάλι, συνεχίζουμε ταπεινά, δουλεύουμε, και ο χρόνος θα δείξει τι θα καταφέρουμε.

Για την απουσία οπαδών στον αγώνα: «Αν δεν υπάρχουν οι οπαδοί, αυτή η ένταση, το αλατοπίπερο, δεν αισθανόμαστε ωραία. Δεν μας αρέσει να μην έχουμε κόσμο, ειδικά στη Κυψέλη, όπου οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού δημιουργούν μία πολύ όμορφ ατμόσφαιρα».

Για τον αγώνα με την Κηφισιά: «Το επόμενο παιχνίδι με την Κηφισιά είναι εξαιρετικά δύσκολο. Όλοι γνωρίζουμε τι πάει να πει Κηφισιά.Θα κάνουμε όσο καλύτερη προετοιμασία μπορούμε και θα διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Από αύριο θα σκεφτούμε τη συνέχεια, τώρα θέλουμε να χαρούμε τη νίκη μας».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Θανάσης Πρωτοψάλτης είπε: «Πάντα αυτά τα παιχνίδια είναι περίεργα. Δεν ξέραμε τι να περιμένουμε από την Ορεστιάδα γιατί προέρχονταν από την Α2, έκανε πολλές αλλαγές στο ρόστερ της και δεν γνωρίζαμε το παιχνίδι της. Είναι από τα παιχνίδια που θέλαμε να νικήσουμε με καθαρό σκορ για να συνεχίσουμε πιο ελεύθερα την πορεία μας στο πρωτάθλημα. Μας πίεσε η Ορεστιάδα στο 1ο και στο 3ο σετ κι εκεί φάνηκε πως θέλουμε ακόμα δουλειά για να βελτιώσουμε την ποιότητα μας και την διάρκεια μας στο παιχνίδι».

Ο ακραίος της Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν καλό Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι για μας ήταν πολύ δύσκολο, όμως, θεωρώ πως εάν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι θα φεύγαμε από εδώ με θετικό αποτέλεσμα».

Ο προπονητής του Α.Ο.Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «O Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, μόνο στο πρώτο σετ μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Ήμασταν κακοί στο σέρβις κι όταν ο Παναθηναϊκός έχει υποδοχή, είναι το φαβορί της αναμέτρησης. Το δεύτερο και το τρίτο σετ για εμένα, ήταν κακά για την Ορεστιάδα. Επόμενο παιχνίδι είναι με τον Φοίνικα στην έδρα μας κι ελπίζω να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα»