Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014

«Καθάρισαν» τα φαβορί!

Εύκολες νίκες για τις διεκδικήτριες του τίτλου Αϊντχόφεν και Άγιαξ, καθώς επικράτησαν των Τβέντε και Ουτρέχτη με 2-0 και 3-1 αντίστοιχα για τη 16η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

«Καθάρισαν» τα φαβορί
Χωρίς προβλήματα συνέχισαν την πορεία τους στην προσπάθεια για την κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος Αϊντχόφεν και Άγιαξ.

Στο «Φίλιπς Στάντιον», η πρωτοπόρος Αϊντχόφεν προηγήθηκε στο 21’ με τον Ντε Γιονγκ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βαϊνάλντουμ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0.

Λίγο νωρίτερα, στο Άμστερνταμ ο δεύτερος στην κατάταξη Άγιαξ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες με την Ουτρέχτη. Ο Σερέρο άνοιξε το σκορ στο 16’ και τέσσερα λεπτά μετά ο Κλάασεν έκανε το 2-0. Στο 35’ ο Ρούμπιν μείωσε για τους φιλοξενούμενους, αλλά αυτοί δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο, με τον Ελ Γκάζι να διαμορφώνει στο 65’ το τελικό 3-1 για τον "Αίαντα".