Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014

Με άνεση δεύτερος!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ της ΜΕΝΤ στην Πυλαία, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Volleyleague και βρέθηκε ξανά δεύτερος στη βαθμολογία.

Με άνεση δεύτερος
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ της ΜΕΝΤ στην Πυλαία, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Volleyleague και βρέθηκε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία, δύο πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Αντίθετα, η νεοφώτιστη ομάδα έμεινε στην ένατη θέση, παρέα με την ΑΕΚ.

Στα μέσα του πρώτου σετ τραυματίστηκε ο Τζούλιαν Μπίσετ, αφού υπέστη θλάση στον τρικέφαλο. Μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές για να φτάσουμε στο 23-25.

Η ΜΕΝΤ μπήκε με καλύτερη ψυχολογία στο τρίτο σετ και, με τους Γκόρτσιανουκ, Χατζηηλιάδη και Σακόγλου να έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επίθεση, προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 2-1. H εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στο τέταρτο σετ, μετά και τον τραυματισμό του Πάρις και ο "Δικέφαλος" έφτασε στο 3-1.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-8, 23-25
3ο σετ: 4-8, 16-13, 21-18, 25-23
4ο σετ: 8-2, 16-3, 21-7, 25-8

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 25-15, 23-25, 25-23, 25-8

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 38% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (15/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 70% υπ - 35% άριστες), Ντίνας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σαμπανάι, Καρασαββίδης 1 (1/1 επ, 50% υπ - 25% άριστες)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 11 (11/29 επ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 41% άριστες), Χατζηηλιάδης 11 (10/27 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 5 (3/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (5/14 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Κνάπεκ (λ, 29% υπ - 0% άριστες), Ναζίρης, Χρυσάφης 1 (1/3 επ, 25% υπ - 25% άριστες), Αντιφάκος 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαπαναγιώτου 1 (1/2 επ)

Ο Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε πως: «Σίγουρα, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είμαστε πιο ποιοτική ομάδα, αλλά αυτό πρέπει να το αποδεικνύεις στο γήπεδο. Κατακτήσαμε εύκολα το πρώτο σετ, ξεκινήσαμε καλά στο δεύτερο, αλλά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, εκνευριστήκαμε κι, από δικά μας λάθη, δώσαμε το δικαίωμα στη ΜΕΝΤ να ισοφαρίσει. Ευτυχώς, ισορροπήσαμε στο τρίτο σετ και στο τέλος πήραμε εύκολα το τέταρτο σετ».

Ο Σπύρος Γκολίτσης τόνισε πως: «Η ΜΕΝΤ έδειξε, για άλλη μια φορά, ότι κοντράρει όλους τους αγώνες. Είχαμε όσκαρ ατυχίας με τους δύο ξένους μας, λόγω τραυματισμών. Έχω παράπονα από τη διαιτησία. Σε κρίσιμα σημεία των σετ έγιναν πολλά λάθη σε βάρος μας. Σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Πάρις στην αρχή του τέταρτου σετ, δεν μπορέσαμε να σταθούμε. "Κλείσαμε" ένα κύκλο αγώνων με τους πρωτοπόρους και μπαίνουμε στην τελική ευθεία για τον αγώνα με την ΑΕΚ».