Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014

«Τούμπαρε» και την Παρί η Γκινγκάμπ!!

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, η Γκινγκάμπ επικράτησε 1-0 και της Παρί Σεν Ζερμέν, για τη 18η αγωνιστική της Ligue 1! Εύκολη νίκη (3-0) για τη Λιλ επί της Τουλούζ.

«Τούμπαρε» και την Παρί η Γκινγκάμπ! (video)
Ασταμάτητη η Γκινγκάμπ σε Γαλλία και Ευρώπη! Μετά την πρόκριση στους «32» του Europa League με τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, η ομάδα του Γκουβερνέκ «γονάτισε» και την Παρί Σεν Ζερμέν (1-0), για τη 18η αγωνιστική της Ligue 1! Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Πιέ στο 11ο λεπτό.

Στο άλλο ματς, η Λιλ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα (3-0) από την Τουλούζ, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 1ο λεπτό (!), λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Σπανό στην ανατροπή -μέσα στην περιοχή- του Οριζί.

Ο Μπασά αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, με τον Σιντιμπέ να ανοίγει το σκορ στο 7ο λεπτό για τους «λιλουά». Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και άλλα δύο τέρματα, με τον Μέντες στο 50’ και τον Ρου στο 77’.