Πέμπτη 5 Φεβρουαρίου 2015

Ήττα-αποκλεισμός για ΠΑΟΚ!!

Οδυνηρή ήττα με 79-68 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τη Λιμόζ στο κλειστό της Πυλαίας και έχασε πρόωρα τις ελπίδες του για πρόκριση στους «16» του Eurocup μετά το τέλος της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων.

Ήττα-αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με +7 και ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να παίξουν αποτελεσματική άμυνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καθώς η Λιμόζ σημείωσε συνολικά 28 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Βέστερμαν που με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και ο Μοερμάν που προσέθεσε άλλους 11 και μάζεψε 13 ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ το «βάρος» στο σκοράρισμα τράβηξαν οι Κάρτερ, Λάνγκφορντ και Μαργαρίτης με 19, 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Πιο δυνατά μπήκαν στο παρκέ στην «PAOK SPORTS ARENA» οι παίκτες του Ντουπράζ και πήραν γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ, καθώς με τους τέσσερις πόντους του Βέστερμαν έκαναν ένα σερί 7-0 (2-9). Ωστόσο, μετά το καλάθι του Ζελαμπάλ (6-13) οι παίκτες του ΠΑΟΚ απάντησαν επίσης με ένα σερί 7-0 και ισοφάρισαν τους Γάλλους (13-13) και με τις δυο βολές του Κάρτερ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-15.

Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού έβαλε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα (15-18) και με άλλα δυο εύστοχα σουτ του Σμιθ οι «λιμουζό» επανέκτησαν το κεφάλι στο σκορ (19-23) στο 14’. Τότε ανέλαβαν δράση ο Λιάπης και ο Λάνγκφορντ, οι οποίος με έξι και τέσσερις πόντους αντίστοιχα έβαλαν μπροστά το «Δικέφαλο» με +6 (29-23). Η διαφορά έφτασε στο μεγαλύτερο σημείο (+7) ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου μετά το καλάθι του Μαργαρίτη (34-27). Όμως οι παίκτες της Λιμόζ ήταν πιο συγκεντρωμένοι και μείωσαν την απόσταση από τον ΠΑΟΚ με τον με τον Μπατίστα και τον Βέστερμαν κλείνοντας το πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να είναι κοντά (34-32).

Οι Γάλλοι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι στο δεύτερο ημίχρονο και με τέσσερις πόντους του Αμαγκού, πέντε του Μπουνγκού-Κολό και δυο βολές του Μοερμάν διεύρυναν το σερί τους σε 16-0 (34-43). Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν σημάδια… ζωής και με τον Κάρτερ και τον Μαργαρίτη μείωσαν την απόσταση στο -4 (39-43), αλλά οι φιλοξενούμενοι την επανέφεραν στους 7 (42-49). Τότε με ορατό τον κίνδυνο η Λιμόζ να ξεφύγει στο σκορ οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκαν ρυθμό και με ένα επιμέρους 12-2 προηγήθηκαν στο τέλος ττης τρίτης περιόδου με τρεις (54-51).

Με τους παίκτες του Ντουπράζ να πυροβολούν από τη γραμμή των 6,75 με τέσσερις συνεχόμενες εύστοχες προσπάθειες και τον Ζελαμπάλ να προσθέτει ένα «έμμεσο» τρίποντο, οι Γάλλοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα (60-66). Με τους δυο πρώτους σκόρερ του ΠΑΟΚ, Κάρτερ και Λάνγκφορντ, να αναλαμβάνουν δράση, η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (65-66). Εκεί απάντησαν οι παίκτες της Λιμόζ με ένα σερί 5-0 (65-71) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, καθώς αποδείχτηκαν άστοχοι προηγουμένως ο Μαργαρίτης και ο Τσόχλας. Αν και μείωσε ο Κάρτερ με τρίποντο (68-71), ο Σμιθ έδωσε τη χαριστική βολή στους Θεσσαλονικείς και με πέντε εύστοχες βολές ων παικτών του Ντουπράζ, έφτασαν στη νίκη με 68-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-32, 54-51, 68-79

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18, Λιάπης 6, Κάρτερ 19, Τσόχλας 3, Δέδας, Μαργαρίτης 15, Όντουμ 3, Βον 2, Σαλούστρος 2

Λιμόζ (Ντουπράζ): Σμιθ 10, Βέστερμαν 21, Μπατίστα 4, Ζελαμπάλ 8, Αμαγκού 7, Μοερμάν 11 (13ρ.), Κάρι 5, Μπουνγκού-Κολό 9, Πλέιστεντ 2, Ζερμπό 2 *Πηγή: sport-fm.gr*