Σάββατο 21 Μαρτίου 2015

Δεν πέφτει από την κορυφή ο Ομπράντοβιτς!!

Στην πρώτη θέση του έκτου ομίλου παρέμεινε η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ, καθώς επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 98-77 με τον Μπογκντάνοβιτς να είναι ασταμάτητος, πετυχαίνοντας 25 πόντους.

Δεν πέφτει από την κορυφή ο Ομπράντοβιτς!
Δύσκολα έβαλε η Αρμάνι Μιλάνο στη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ μέχρι την τρίτη περίοδο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα έχοντας έναν εκπληκτικό Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους, καθώς επικράτησαν με 98-77 στο πλαίσιο της 11η αγωνιστικής της δεύτερης φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Έτσι, έφτασαν στις 8 συνεχόμενες νίκες και παρέμειναν στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου, ενώ οι Ιταλοί που πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στα πρώτα 27 λεπτά, χρειάζονται ένα μικρό θαύμα για να μπορέσουν να πάρουν την πρόκριση στους «8» έχοντας μέχρι τώρα μόλις 3 νίκες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με διαφορά 12 πόντων (17-5) και διατήρησαν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με +8 (22-14). Οι Ιταλοί όμως αντιστάθηκαν σθεναρά και έδειξαν πως δεν θα γίνουν εύκολη λεία στα χέρια των Τούρκων. Άνοιξαν το ρυθμό, έλεγξαν τα επιθετικά ριμπάουντ και κατάφεραν να πετύχουν 31 πόντους και να βρεθούν μπροστά στο σκορ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (42-45). Μετά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (65-61). Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο για τους Τούρκους, καθώς κυριάρχησαν στη ρακέτα και στα ριμπάουντ και διεύρυναν το προβάδισμά τους μέχρι και το +18 (92-74) στο 38’, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 98-77.

Για τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπογκντάνοβιτς που σταμάτησε στους 25 πόντους με 5/6 δίπονταα, 3/6 τρίποντα και 6/6 ελεύθερες βολές και τον ακολούθησε ο Βέσελι με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Αντίθετα για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Μπρούκς με 21 και Τζεντίλε με 19 πόντους.

Φουριόζοι μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και πήραν τα ηνία από τα πρώτα λεπτά παίζοντας εξαιρετική άμυνα, καθώς προηγήθηκαν γρήγορα με +8 (9-1). Ο Μπρουκς ήταν αυτός που σημείωσε το πρώτο καλάθι των Ιταλών στην «Ulker Sports Arena», όμως η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν σύντομα με διψήφια διαφορά πόντων (17-5) μετά το εύστοχο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς. Ο Χάκετ και ο Τζεντίλε μείωσαν στο -7 (19-12) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Ιταλούς να προηγούνται με διαφορά οκτώ πόντων (22-14).

Οι οδηγίες του Μπάνκι φαίνεται πως έπιασαν τόπο, αφού μετά το εύστοχο σουτ από τα 6,75 (25-14) του Χίκμαν οι Μιλανέζοι έκαναν ένα σερί 9-0 (25-23) και πλησίασαν σε απόσταση δύο πόντων. Τότε ξύπνησαν οι Τούρκοι και απάντησαν με τη σειρά τους με ένα σερί 8-0 επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-23). Η Αρμάνι Μιλάνο δεν το έβαλε κάτω και κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ, οπότε με ένα επιμέρους σκορ 12-1 πήρε το προβάδισμα (34-35) χάρη στις προσπάθειες των Μος, Μπρουκς και Χάκετ. Ο Τζεντίλε λίγο μετά τις έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (36-38) και ο Μπρουκς πυροβολώντας από τη γραμμή του τριπόντου διεύρυνε τη διαφορά στους πέντε (40-45) με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με τις δύο βολές του Μπογκντάνοβιτς και τους Ιταλούς μπροστά στο σκορ (42-45).

Οι Ιταλοί διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία του αγώνα στο πρώτο τρίλεπτο (46-51) μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους Μπρουκς και Τζεντίλε σε δαιμονιώδη κατάσταση, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν να ισοφαρίσουν το σκορ (53-53). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, όμως μετά το τρίποντο του Μέλι στο 27’ οι Ιταλοί παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχοι στην επίθεση. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Φενέρμπαχτσε/Ουλκέρ και με μπροστάρη τον εξαιρετικό Μπογκντάνοβιτς που έφτασε στους 19 πόντους πήρε κεφάλι στο σκορ με +4 (65-61).

Στην τελευταία περίοδο κυριάρχησαν κατά κράτος οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, καθώς ήταν επιβλητικοί κάτω από το καλάθι και έβαλαν τα σουτ από την περιφέρεια. Έτσι γρήγορα η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο στο 33’ (73-63). Η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε προσωρινά με το λέι απ του Κλέιζα (75-69), αλλά δεν έκαναν τίποτα καλό στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 (84-69), ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και με το λέι απ του Γιουρτσεβέν η διαφορά έφτασε στην υψηλότερη τιμή της (98-77), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-45, 65-61, 98-77

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 9, Ζήσης 5, Χίκμαν 10, Μπιέλιτσα 13, Ερντέν 3, Μπογκντάνοβιτς 25, Μαχμούτογλου, Γιουρτσεβέν 2, Τσετίν, Σαβάς 10, Βέσελι 14, Πρέλτζιτς 7

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ, Μπρουκς 21, Τζεντίλε 19, Τσερέλα, Μέλι 6, Κλέιζα 8, Έλεγκαρ 5, Χάκετ 8, Σάμιουελς 7, Μος 3