Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Φαβορί; Δεν νομίζω!

Ποιος είδε τα… αουτσάιντερ και δεν τα φοβήθηκε στην 26η αγωνιστική της Ligue 1.

Σημαντική απώλεια βαθμών είχε η Μονπελιέ, μένοντας στο 1-1 εκτός έδρας κόντρα στην Ντιζόν, ενώ η Λιλ παραχώρησε ισοπαλία 2-2, στο «Μετροπόλ», με αντίπαλο την Οσέρ.

Την ήττα γνώρισαν Σεντ Ετιέν, Λιόν και Μαρσέιγ κόντρα σε Εβιάν (0-2), Νανσί (2-0) και Τουλούζ (1-0) αντίστοιχα.

Μικρή… ανάσα πήρε η ουραγός Σοσό, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με αντίπαλο την Βαλανσιέν.

Με τον Τινάν να σώζει την παρτίδα στο 88ο λεπτό, η Μονπελιέ ισοφάρισε το γκολ που είχε πετύχει ο Κακουτά στο 67’, φεύγοντας με το βαθμό από την έδρα της Ντιζόν. Όλα έδειχναν πως η Λιλ θα είχε εύκολο έργο κόντρα στην Οσέρ όταν ο Αζάρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 63’ έκανε το 2-0. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το βαθμό στο «Μετροπόλ», φέρνοντας το ματς στα ίσα μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Το τέρμα που σημείωσε ο Αμπντενούρ στο 66’ ήταν αρκετό για την Τουλούζ, ώστε να πάρει τη νίκη (1-0) μέσα στο «Βελοντρόμ» απέναντι στη Μαρσέιγ και να ανέβει στην τέταρτη θέση. Τέλος, η Νανσί πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στη Λιόν με σκορ 2-0, με την οποία ξέφυγε τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.