Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Τι εξάρα ήταν αυτή!!

Τι εξάρα ήταν αυτή!
Το πίστεψε και το κατάφερε η Τβέντε, η οποία στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ολλανδίας, διέλυσε την Αϊντχόφεν με 6-2 εκτός έδρας και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 8ο λεπτό με τον Τζον, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο Γιάνσεν διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Η Τβέντε ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 35’ ο Βίσγκερχοφ, έκανε το 3-0 για να διευρύνει το σκορ (4-0) ο Ντε Γιόνγκ στο 40 λεπτό.

Την αριθμητική της υπεροχή εκμεταλλεύτηκε η Αϊντχόφεν στο δεύτερο ημίχρονο (από το 51 η Τβέντε έπαιζε με παίχτη λιγότερο), για να σκοράρει τα δύο γκολ της τιμής με τον Τοϊβόνεν στο 55’ και στο 82’.

Ωστόσο, ο καταιγισμός από την Τβέντε συνεχίστηκε ακόμη και με δέκα παίκτες, αφού στο 74’ ο Φερ σκόραρε το πέμπτο γκολ της ομάδας του, ενώ ο Γιάνσεν 13 λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-6.