Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Κάτι από… Μπαρτσελόνα!!

Κάτι από… Μπαρτσελόνα
Μπορεί και οι ίδιοι οι άνθρωποι της Μπαρτσελόνα να παραδέχονται με δηλώσεις τους πως το… πουλάκι του πρωταθλήματος έχει πετάξει προς Μαδρίτη, αυτό δεν σημαίνει όμως πως οι «μπλαουγκράνα» είναι διατεθειμένοι να αφήσουν τη διαφορά από τη Ρεάλ να ανοίξει περισσότερα. Βέβαια, για σχεδόν 80 λεπτά κόντρα στη Χιχόν «φλέρταραν» με μια τέτοια εξέλιξη –και ακόμη μια γκέλα- πριν ανεβάσουν ταχύτητα και φτάσουν στο τελικό 3-1 σε ματς για την 26η αγωνιστική.

Οι Καταλανοί, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τιμωρημένο Μέσι, προηγήθηκαν λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τον Ινιέστα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο υπέστησαν διπλό σοκ μέσα σε μερικά λεπτά. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους έμειναν με δέκα παίκτες -αφού αποβλήθηκε ο Πικέ- και στο 49’ ο Μπαραλ ισοφάρισε για την «ταπεινή» Χιχόν.

Όπως είναι φυσικό, το «Καμπ Νου» έγειρε με τους «μπλαουγκράνα» να καταφέρνουν τελικά να θυμίσουν –έστω και με παίκτη λιγότερο- κάτι από την ομάδα που θαυμάσαμε νωρίτερα μες τη χρονιά και με γκολ των Κεϊτά (79’) και Τσάβι (88’) επικράτησαν 3-1.

Μόνο ως «στραβοπάτημα» μπορεί να ερμηνευθεί η εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) της Οσασούνα κόντρα στη Μαγιόρκα. Η ομάδα της Παμπλόνας μετά από αυτό το αποτέλεσμα έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην 4η θέση της Primera Division, αλλά και να πλησιάσει στους τρεις βαθμούς τη Βαλένθια, θέτοντας ακόμη πιο σοβαρή υποψηφιότητα για έξοδο στο Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, ήταν εκείνοι που με γκολ του Θεχούδο στο τέλος του πρώτου μέρους προηγήθηκαν και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το 71’ όταν ο Ενσούε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στη Μαδρίτη, όπου παρά το γεγονός ότι η Σανταντέρ βρέθηκε από το 3ο λεπτό να παίζει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τόνο, αιφνιδίασε τη Ράγιο Βαγεκάνο και κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ διαφορά. Το «παραμύθι», ωστόσο, δεν κράτησε πολύ καθώς οι γηπεδούχοι με τέσσερα γκολ αποκατάστησαν την… τάξη και νίκησαν με σκορ 4-2.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν με ανατροπή, αφού η Μάλαγα δεν πτοήθηκε από το γκολ του Κάστρο και φιλοδώρησε με τρία γκολ την Χετάφε της οποίας επικράτησε με σκορ 3-1.