Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

«Ζεστάθηκε» η Λάτσιο!!

«Ζεστάθηκε» η Λάτσιο
Η αγωνιστική «ανάσταση» της Λάτσιο συνεχίζεται! Μετά την νίκη επί της Φιορεντίνα, οι «λατσιάλι» νίκησαν στο «Ολίμπικο» την τυπικά γηπεδούχο Ρόμα με σκορ 2-1 στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο και εκμεταλλευόμενοι το 0-0 της Ουντινέζε με την Αταλάντα, ανέβηκαν στην 3η θέση του πίνακα. Σημαντικές νίκες για Σιένα και Φιορεντίνα.

Το ματς άρχισε ιδανικά για την Λάτσιο καθώς ο Στεκέλενμπουργκ αποβλήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό για ανατροπή. Ο Ερνάνες ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Η Ρόμα όμως δεν έμεινε άπραγη. Ο Μπορίνι στο 16΄ ισοφάρισε και έδωσε ώθηση στην ομάδα του.

Το 1-1 έμενε μέχρι το 62ο λεπτό. Εκεί ο Μάουρι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, έκανε το 2-1 και έδωσε στην Λάτσιο μία πολύ σημαντική νίκη.

Αντίθετα, στο «Φρίουλι» η Ουντινέζε δεν κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην μαχητική Αταλάντα. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην 4η θέση του πίνακα.