Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Και η Άντερλεχτ το βιολί της!!

Και η Άντερλεχτ το βιολί της!
Το αήττητο σερί της για ενδέκατη αγωνιστική συνεχίζει η Άντερλεχ, η οποία «διέλυσε» τη Σερκλ Μπριζ με σκορ 4-0 και παραμένει στην πρώτη θέση του βελγικού πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση ανέβηκε η Κλαμπ Μπριζ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Σταντάρ Λιέγης.

Εύκολο έργο είχε η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, Άντερλεχτ, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο άνοιξε το σκορ στο 55΄με τον Ζιλε, ενώ δέκα λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Εμποκανί έκανε το 2-0. Ο ίδιος μόλις ένα λεπτό αργότερα 66', διεύρυνε το σκορ σε 3-0, ενώ ο Καμπάνγκου έκανε το τελικό 4-0 στο 72’.

Στην άλλη αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής η Κλάμπ Μπριζ πήρε το τρίποντο – που την ανέβασε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος- επικρατώντας με 1-0 της Σταντάρ Λιέγης. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 12’ με τον Ραφαέλωφ.