Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Τρίτος με ανατροπή και περιμένει!!

Τρίτος με ανατροπή και περιμένει!
Με τον καλύτερο τρόπο ο Άγιαξ εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Χέρενφεν, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής, πήρε τη νίκη κόντρα στη Ρόντα με σκορ 4-1, πέρασε στην τρίτη θέση και πλέον ελπίζει σε ήττα της Τβέντε, η οποία φιλοξενείται στην έδρα της δεύτερης Αϊντχόφεν.

Μπορεί ο Αίαντας να βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο - με χατ τρικ του Εμπεσίλιο (67', 89',93', Ανίτα 77') που τους ανέβασε στην τρίτη θέση, έχοντας έναν βαθμό διαφορά από την τέταρτη Τβέντε- η οποία δοκιμάζεται στην έδρα της Αϊντόφεν.

Στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος ανέβηκε η Φέγενορντ, η οποία αρκέστηκε στο φτωχό 1-0 (44' Κλασιέ) κόντρα στην Γκρόνιγκεν, η οποία ύστερα από τη νίκη της Φίτεσε κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας, Ντε Γκρααφσαπ, με σκορ 2-0, έπεσε στην όγδοη θέση.

Καμία εκ των Ναϊμέγκεν και Ουτρέχτη δεν εκμεταλλεύτηκε τη μεταξύ τους αναμέτρηση για να πάρουν προβάδισμα, αφού η λήξη του αγώνα τις βρήκε ισόπαλες (0-0) και στην ίδια βαθμολογική κατάταξη.