Τετάρτη 18 Απριλίου 2012

Πρόκριση με «τριάρα» για Μπολιβάρ!!

Η Μπολιβάρ εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες κερδίζοντας με 3-0 την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, αλλά η Ουνιόν Εσπανιόλα έμεινε στην πρώτη θέση του γκρουπ.
Οι Βολιβιανοί ήθελαν την ισοπαλία, ενώ οι Χιλιανοί μονάχα τη νίκη. Το γκολ του Πάμπλο Φροντίνι στο πρώτο λεπτό, όμως, έδειξε πως η Μπολιβάρ δεν θα αρκεστεί στη διατήρηση του 0-0 και πως θα διεκδικήσει τις ελπίδες που είχε για κατάληψη του ρετιρέ του ομίλου.
Στο 27ο λεπτό ο Φλόρες «καθάρισε» την πρόκριση διαμορφώνοντας το 2-0 και στο τρίτο  λεπτό της επανάληψης, ο Νταμιάν Λιζίο σημείωσε το 3-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ακόμα ευκαιρίες, καθώς ήθελαν δύο ακόμα γκολ, για να βγουν πρώτοι στον όμιλο.
Άλλωστε, στο άλλο ματς του τρίτου ομίλου, η αποκλεισμένη Ατλέτικο Ζουνιόρ κέρδισε την Ουνιόν Εσπανιόλα με 2-1. Ο Εμιλιάνο Βέκιο άνοιξε το σκορ για τους Χιλιανούς, αλλά οι Σέμαν Κάρντενας και Λουίς Πεζ πέτυχαν την ανατροπή με πέναλτι στο 22ο και στο 34ο λεπτό αντίστοιχα.