Τετάρτη 18 Απριλίου 2012

Ένα… και γράφει ιστορία!!

Ένα… και γράφει ιστορία!
Μία νίκη από την πρόκρισή του στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ των ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία του απέχει ο Κολοσσός μετά το 82-61 επί της Καβάλας στο «Βενετόκλειο».

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους που έκαναν το 1-0 στην σειρά, ήταν οι Χάτεν (23π) και Λιακόπουλος (14π), Μπόικιν (13π).

Την Παρασκευή στο κλειστό της Καλαμίτσας το επόμενο μεταξύ τους ματς. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς άρχισε με 15λεπτη καθυστέρηση καθώς ο πρώτος διαιτητής, κ. Χριστοδούλου δεν μπορούσε να φτάσει στην Ρόδο εξαιτίας του καιρού. Έτσι αντικαταστάθηκε από τον κ. Αφεντουλίδη.

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στην πρώτη περίοδο του αγώνα. Πέρασε την μπάλα στους ψηλούς του και εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα που είχε στην συγκεκριμένη θέση, κλείνοντας με 20-15 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην συνέχεια η Καβάλα ωστόσο αντέδρασε. Με κορυφαίο τον Αγγελόπουλο και με βελτιωμένο επιθετικό πρόσωπο, κατάφερε ακόμα και να προσπεράσει. Αλλά ως εκεί… Με ελάχιστες επιλογές από τον πάγκο, δεν είχε απάντηση στην διαχείριση υλικού του Κολοσσού. Έμεινε πίσω στο σκορ και είδε τους γηπεδούχους να ανεβάζουν συνεχώς την διαφορά μέχρι να φτάσουν στο τελικό 82-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-38, 58-45, 82-61

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 14, Χάτεν 23, Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 7, Μπόικιν 14, Χαρίσης 4, Τσάμης 11, Χόπσον 7,

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6, Γκεοργκίεφ, Αγγελόπουλος 13, Νταμιάνοβιτς 7, Στεφανίδης 12, Κοστόφ 6, Καραποστόλου, Σίμτσακ 9, Γκρέι 6

πηγή: sportfm.gr