Τετάρτη 18 Απριλίου 2012

Ξέχνα την κανονική περίοδο…!!

Ξέχνα την κανονική περίοδο…
Εδώ είναι play offs!

Με… εκδικητικές τάσεις, για τις δύο ήττες στην κανονική περίοδο της Α1, ο Πανιώνιος επικράτησε του ΑΓΟΡ –στο Ρέθυμνο- με σκορ 83-71, στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 1-8.

Με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα και τους Νίκο Μπάρλο και Μπίλι Κιζ να είναι σε εξαιρετική μέρα, οι «κυανέρυθροι» βρίσκονται μόλις μία νίκη μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Από την ομάδα του Ρεθύμνου, ξεχώρισε ο Ντιόντε Κρίστμας με 17 πόντους.

Μάλιστα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιζε με δύο σημαντικές απουσίες, των Μάριου Μπατή και Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς, ενώ η δεύτερη αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας.

Αναμενόμενο το ξεκίνημα… Δηλαδή ντέρμπι. Κλειστό ήταν το ματς στην αρχή του, με τον Πανιώνιο –όμως- να είναι αυτός που συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (8-10). Το τρίποντο του Κόλεμαν, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, έφερε τον ΑΓΟΡ μπροστά (11-10), ωστόσο η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν ένα επιμέρους σκορ 1-9, με το οποίο πήγαν στο +7 (12-19). Όμως, στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, η ομάδα του Στέργιου Κουφού επανήλθε στο παιχνίδι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-19.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΑΓΟΡ είχε αντίπαλο τον… Μπάρλο. Η ευστοχία του Έλληνα φόργουορντ, τόσο από τα 6,75μ., όσο και κοντά στο καλάθι, αποκατέστησε την τάξη για τον Πανιώνιο, κάνοντας το σκορ 16-24. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως η αστοχία τους, σε συνδυασμό με τον έλεγχο των ριμπάουντ από τους φιλοξενούμενους -με πρωταγωνιστή τον Στίβεσον- τους έφερε ακόμα και στο +10 (24-34). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-43), περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τους Ρεθυμνιώτες να διαμορφώνουν το 37-43.

Ανατροπή δεδομένων στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΑΓΟΡ να «ροκανίζει» τη διαφορά. Το τρίποντο του Κιζ -στο ξεκίνημα- έφερε τον Πανιώνιο στο +9 (37-46), όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0, έκαναν το 46-46. Ωστόσο, στη συνέχεια ήταν η σειρά των «κυανέρυθρων» να απαντήσουν. Με «όπλο» την άμυνά τους αλλά και τους αιφνιδιασμούς, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 2-16, κάνοντας το 48-64, με το τρίτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 50-63, ύστερα από καλάθι του Τσόχλα στην εκπνοή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έδειξε την ίδια σοβαρότητα στο παιχνίδι του, με αποτέλεσμα –όχι μόνο- να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, αλλά να την «εκτοξεύει» ακόμα και στο +18 (56-74), περίπου στα μισά. Εκεί ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν το ροζ φύλλο και με το τελικό 71-83, μένουν μόλις μία νίκη μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-43, 50-63, 71-83

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 17 (1), Κούμουλος, Μοτσενίγος, Παπανικολάου 5, Τσόχλας 4, Καλλινικίδης 6, Δορκοφίκης, Κόλεμαν 9 (3), Λάτοβιτς 5 (1), Πέτγουεϊ 8 (1 τρ., 9 ριμπ.), Δέδας 9 (2), Αγγελακόπουλος 8.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 12 (1), Κιζ 16 (1), Αθανασούλας 7 (1), Στίβεσον 7 (11 ριμπ.), Ντίμπλερ 8 (1), Καββαδάς 9, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 3, Νάντζφεϊ 2, Παραγυιός, Μπάρλος 19 (3).

πηγή: sportfm.gr