Σάββατο 26 Μαΐου 2012

Άλλοι το όνομα και… άλλος την χάρη!!

Άλλοι το όνομα και… άλλος την χάρη!
Το παρατσούκλι της εθνικής Γερμανίας μπορεί να είναι «πάντσερ» (δηλαδή τάνκ), ωστόσο αν στο γήπεδο υπήρχε κάποιος που πήρε... παραμάζωμα τους αντιπάλους του, ήταν ο Έρεν Ντερτιγιόκ. Με δικό του χατ-τρικ η Ελβετία νίκησε 5-3 τους Γερμανούς, που έβγαλαν στην επιφάνεια αρκετά προβλήματα στην άμυνα εν όψει Euro.

Ο επιθετικός της Λεβερκούζεν ξεκίνησε από νωρίς να «πυροβολει» με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στο 21’. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα (23’) έκανε το 2-0. Οι Γερμανοί μείωσαν προσωρινά με τον κεντρικό αμυντικό Ματς Χούμελς, ο οποίος έκανε το 2-1. Το ημίχρονο δεν έκοψε τη φόρα του υψηλόσωμου επιθετικού που έκανε 3-1 στο 50’.

Τα «πάντσερ» δεν το έβαλαν κάτω με αποτέλεσμα να κάνουν το 3-2 στο 64’ με τον Σούρλε, ωστόσο οι Ελβετοί ήταν σε πολύ καλό απόγευμα και έτσι έκαναν το 4-2 στο 67’ με τον Λιχστάινερ. Ο Ρόις στο 72’ έκανε το 4-3 και το τελικό αποτέλεσμα (5-3) διαμόρφωσε ο Μεχμέντι στο 77’.

πηγή: sportfm.gr