Σάββατο 26 Μαΐου 2012

Πρώτη νίκη για την Εθνική ομάδα!

Την πρώτη της νίκη, στο Ευρωπαϊκό Λιγκ που διεξάγεται στην Κατερίνη, πήρε η Εθνική ομάδα των Ανδρών, επικρατώντας με 3-0 σετ του Ισραήλ, στο δεύτερο ματς του ομίλου.

Οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη άφησαν πίσω την ήττα από την Ισπανία και με πρωταγωνιστές του Πετρέα, Μπέλο και Κυριακίδη «έσπασαν το ρόδι» στη διοργάνωση.

Αποστολή στη Κατερίνη, Άρτεμις Σκορδίλη

Χωρίς άγχος ξεκίνησε η Εθνική ομάδα την αναμέτρηση με το Ισραήλ και με τον λίμπερο Αχιλλέα Παπαδημητρίου να είναι πολύ καλός στην υποδοχή. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, παίρνοντας το προβάδισμα με 11-12 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, διατηρούσαν το προβάδισμα που είχαν (17-19). Όμως, οι σωστές επιλογές του Κώστα Στιβαχτή αλλά και ο άσος του Έλληνα πασαδόρου στο τέλος, έδωσαν το πρώτο σετ στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 26-24.

Στο δεύτερο σετ, η τακτική της Εθνικής ομάδας ήταν να ρίξει το βάρος στο κέντρο του παιχνιδιού. Ωστόσο, το μπλοκ των παικτών του Αλέκου Λεώνη δεν αντιδρούσε σωστά, με αποτέλεσμα το Ισραήλ να κάνει το 9-11. Παρόλα αυτά, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέβασε το ρυθμό του και με το μονό μπλοκ του Γιώργου Πετρέα πήρε το προβάδισμα (15-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή, φτάνοντας στο +5 (22-17), με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Έτσι, η ομάδα του Αλέκου Λεώνη έκανε το 2-0 στα σετ, επικρατώντας με σκορ 25-20.

Η ψυχολογία των Ελλήνων παικτών ήταν στα ύψη από την κατάληψη των δύο πρώτων σετ, ενώ δείχνοντας παράλληλα την ίδια σοβαρότητα, μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού στο τρίτο σετ. Το 16-12 των διεθνών δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης, στο Ισραήλ, με το τρίτο σετ να καταλήγει στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με το τελικό 25-19.

Τα σετ: 26-24, 25-20, 25-19

Ελλάδα (Λεώνης): Μπέλος 12, Πετρέας 14, Σμαραγδής 2, Στιβαχτής 2, Κυριακίδης 9, Ριζόπουλος 5, Παπαδημητρίου Αχ. (λ - 67%) / Παπαδημητρίου Αθ., Σαρικεΐσογλου 1, Σουλτανόπουλος 6, Καριπίδης, Τερζής

Ισραήλ (Μπαρ Νέτζερ): Στάιν 7, Φάιγκα 16, Μπαρ Νέτζερ 1, Μπεν Γκαλ 6, Σαφράνοβιτς 11, Σοκολόβ 4, Σβαρτς (λ - 64%) / Χέρσκο, Βάισμαν, Χίλμαν 1, Κατζενέλσον