Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2012

Έβαλε δύο, πήγε στα αποδυτήρια!

Έβαλε δύο, πήγε στα αποδυτήρια
Δεύτερη γκέλα για τον Άγιαξ μετά από τέσσερις αγωνιστικές στην Ολλανδία. Ο «Αίαντας» αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 εκτός έδρας με την Χέρενφεν και έμεινε στην τέταρτη θέση της Eredivisie. Σκόρερ δύο τερμάτων αλλά και μοιραίος ο Σερέρο, ο οποίος αποβλήθηκε έξι λεπτά (53’) μετά το τέρμα της ισοφάρισης.

Ο 22χρονος Νοτιοαφρικανός άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό για να απαντήσει με δύο γκολ ο Φινμπόγκασον μέσα σε 15 λεπτά (30’, 45’) και να κάνει την (προσωρινή) ανατροπή για την Χέρενφεν. Ο Σερέρο ξαναχτύπησε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο 47ο λεπτό φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Έξι λεπτά μετά όμως, ο σκόρερ του Άγιαξ αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, μένοντας χωρίς νίκη τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Έμεινε με δέκα, έφαγε πέντε
Στους… πέντε ανέμους σκόρπισε την Άλκμααρ η Αιντχόφεν στο Φίλιπς Στάντιον, στο σημαντικότερο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στην Eredivisie. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την γρήγορη αποβολή του Ράινεν και ισοπέδωσαν με 5-1 τους αντιπάλους τους. Πρώτο γκολ για τον Φαν Μπόμελ μετά την επιστροφή του, νίκη στις καθυστερήσεις και κορυφή για Τβέντε.

Ο Ράινεν δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε δύο λεπτά (7ο, 8ο) και τρία λεπτά αργότερα ο Μάταβζ άνοιξε το σκορ. Η Άλκμααρ είχε σφυγμό και απάντησε στο 28’ με τον Μάχερ στέλνοντας τις ομάδες ισόπαλες στο ημίχρονο.

Η καταιγίδα ξεκίνησε στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο με τον Μαρκ Φαν Μπόμελ να σκοράρει για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στο Αϊντχόφεν στο 54’. Ο Μαρσέλο έκανε το 3-1 στο 68ο λεπτό με τον Μάταβζ να σκοράρει ξανά για το 4-1 στο 83’. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Χάτσινσον στο 90’.

Μεγάλη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για την Τβέντε που επιβλήθηκε με 1-0 της Φένλο με πέναλτι του Φερ και έτσι έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.