Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2012

τ-ΡΟΜΑ-ξε όλο το Μιλάνο!!

τ-ΡΟΜΑ-ξε όλο το Μιλάνο
Με εντυπωσιακή εμφάνιση και μία… ξεγυρισμένη τριάρα επί της Ίντερ (3-1) μέσα στο Μιλάνο, η Ρόμα έστειλε το μήνυμά της σε όσους την θεωρούσαν ξεγραμμένη. Με το πόδι στο «γκάζι» η Λάτσιο, «καθάρισε» 3-0 την Παλέρμο εντός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Νίκες και για τις Κατάνια, Νάπολι, Σαμπντόρια, Πάρμα.

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Ίντερ και Ρόμα, με βάση την εικόνα των δύο ομάδων μέχρι τώρα στην σεζόν, είχε για ξεκάθαρο φαβορί τους «νερατζούρι»… Όλα αυτά μέχρι την ώρα που άρχισε το ματς. Οι «τζιαλορόσι» με μία πολύ ουσιαστική και ώριμη εμφάνιση, επικράτησε 3-1 μέσα στο «Μεάτσα» και έδειξε ότι είναι πολύ πιο έτοιμη και μαχητική απ’ όσο περίμεναν οι αντίπαλοί της. Στο 15ο λεπτό ο Φλορέντσι με κεφαλιά ανενόχλητος στην μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κασάνο ισοφάρισε.

Στο δεύτερο μέρος όμως η Ρόμα επέβαλε τον ρυθμό της. Στο 67΄ο Οσβάλντο έδωσε προβάδισμα στους «τζιαλορόσι», για να έρθει στο 81΄ο Μαρκίνιο και να γράψει το τελικό 3-1, δίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα, η Λάτσιο, αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Παλέρμο. Με τον Μίροσλαβ Κλόζε να σκοράρει δύο φορές (39΄, 82΄) και τον Καντρέβα στο 56΄να τον… πλαισιώνει, νίκησε 3-0 και πήρε τους τρεις βαθμούς. «Τρίποντο» και για την Νάπολι που ξεπέρασε με σκορ 2-1 την αντίσταση της Φιορεντίνα.

Με νίκες προχώρησαν επίσης, η Πάρμα, 2-0 την Κιέβο, η Σαμπντόρια που επικράτησε 2-1 της Σιένα αλλά και η Κατάνια, 3-2 την Τζένοα. Ισόπαλες 1-1 ήρθαν Κάλιαρι και Αταλάντα, στο άλλο βραδινό ματς της ημέρας.

Magica Juve…

Ο «αέρας» της πρωταθλήτριας και αήττητης για περισσότερο από μία σεζόν που την συνοδεύει, της επιτρέπει να περνάει χωρίς καν να ζοριστεί από μία έδρα σαν το «Φρίουλι». Ο λόγος φυσικά για την Γιουβέντους που πιάνοντας εξαιρετική απόδοση συνέτριψε 4-1 την Ουντινέζε και έκανε το δύο στα δύο στο Καμπιονάτο.

Πολύ καλή εμφάνιση και δύο τέρματα για τον Τζιοβίνκο (53΄, 71΄) ενώ το σκορ άνοιξε ο Βιντάλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο (14΄). Το 2-0 των «μπιανκονέρι» είχε κάνει ο Βούσινιτς με υπέροχο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής (45+1΄).

Από την άλλη η Ουντινέζε, δεν θύμισε σε κανένα σημείο την περυσινή ομάδα που ειδικά μέσα στο «Φρίουλι», δεν… έπεφτε στο καναβάτσο με τίποτα. Νωθρή και χωρίς φαντασία, απλά κατάφερε να μειώσει στο τελικό 4-1 με τον Λατσάρι στο 78΄και μετά από λάθος στην άμυνα της Γιουβέντους.

Udinese 1-4 Juventus από fasthighlights2013

Με αυτή τη νίκη η πρωταθλήτρια έφτασε τους έξι βαθμούς ενώ στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γκουιντολίν έμεινε χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές.