Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

«Στραβοπάτησε» ο Εργοτέλης!!

«Στραβοπάτησε» ο Εργοτέλης
Την πρώτη του απώλεια στο πρωτάθλημα της Football League είχε ο Εργοτέλης στην έδρα του Πιερικού, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, η αποβολή του Γιοβάνοβιτς στο 54ο λεπτό, μετά το πέναλτι που έκανε, τους στέρησε τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα της Κατερίνης με αυτή την ισοπαλία έφτασε τους έξι βαθμούς.

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση δείχνοντας ότι ήθελαν τη νίκη που θα τους διατηρούσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Football League. Το γκολ του Ζαχόρα στο 26ο λεπτό ήταν απόρροια της πίεσης που ασκούσαν οι παίκτες του Εργοτέλη. Μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος και ενώ όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μία εύκολη επικράτηση ήρθε η ασυνεννοησία μεταξύ του Γιοβάνιτς με τον τερματοφύλακά του, με τον αμυντικό του Εργοτέλη να κάνει πέναλτι και να δέχεται την κόκκινη κάρτα στο 54’. Ο Γιαζιτζόγλου ευστόχησε και έκανε το 1-1. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για τη νίκη, ωστόσο, έμεινε η ισοπαλία