Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

Brasileiro: Επεισόδια και τρελό γκολ!! (videos)

Από έντονες διαμαρτυρίες της Σπορτ Ρεσίφε συνδυάστηκε η ήττα της από την Ατλέτικο Μινέιρο, που την άφησε στη ζώνη του υποβιβασμού.
«Ήρωας» της ομάδας του Ροναλντίνιο ήταν ο Λεονάρτο, καθώς ο 33χρονος επιθετικός πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, στο 76’ ισοφάρισε το τέρμα του Χούγκο με δυνατή κεφαλιά και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 83ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο σκόρερ τους. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης πολιόρκησαν τους διαιτητές, εκφράζοντας τις έντονες διαμαρτυρίες τους, και μάλιστα χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.
Από την πλευρά της, η πρωτοπόρος Φλουμινένσε διατήρησε το προβάδισμά της στην κατάταξη, κερδίζοντας επίσης με ανατροπή την Πόντε Πρέτα. Οι πρωτοπόροι του Brasileiro έμειναν πίσω στο σκορ με 1-0 ύστερα από γκολ του Λουάν μόλις στο 2’. Στο 73’ αποβλήθηκε ο Βέντελ κι αυτό το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, για να κάνουν το 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φρεντ στο 79’ και με κεφαλιά του Γκαμ στο 88’. Στο 1-1 έμεινε η Γκρέμιο, αν και ο Λέο Γκάγκο άνοιξε το σκορ στο 50ό λεπτό με το γκολ της αγωνιστικής. Αφού έστησε την μπάλα λίγα μέτρα κάτω από το κέντρο, για εκτέλεση φάουλ, την έστειλε στα δίχτυα… Στις καθυστερήσεις, όμως, ισοφάρισε ο Μπρούνο για το σύλλογο του Κλάρενς Ζέεντορφ.
Δεν έπαιξε ο Νεϊμάρ, αλλά ο Εζέκιελ Μιράγες σημείωσε δύο γκολ και οδήγησε τη Σάντος στο 2-0 επί της Βάσκο Ντα Γκάμα. Ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε στο 8ο και στο 46ο λεπτό. Εντός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε και η Σάο Πάολο. Ο Λουίς Φαμπιάνο άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και ο Ντάγκλας διαμόρφωσε το 2-0 σε βάρος της Φιγκουιρένσε στο 20’. Η Ναούτικο, από την πλευρά της, κατέβαλε με 1-0 την Παλμέιρας, που συμπλήρωσε τρία διαδοχική ματς χωρίς νίκη. Οι ηττημένοι είχαν πολλές απουσίες και παρέμειναν στην τελευταία τετράδα της κατάταξης, αφού ο Κιέζα πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 14ο λεπτό. Τέλος, η Κοριτίμπα επικράτησε της Μπαΐα με 2-1. Το νικητήριο γκολ ήρθε στο 72’ από τον Ντέιβιντ. Στο 14’ ο Λούκας Κλάρο είχε ανοίξει το σκορ και στο 16’ ο Αλίσο είχε ισοφαρίσει σε 1-1.