Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2012

Brasileiro: Τρία γκολ ο Μπρούνο Μινέιρο για την Πορτουγκέζα! (videos)

Ο 29χρονος επιθετικός σημείωσε τρία γκολ στο 5-1 της Πορτγουκέζα επί της Σπορτ Ρεσίφε σε παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.
Μάλιστα έφτασε στα 14 γκολ, ενώ έχει πάρει μέρος σε… 15 παιχνίδια της φετινής σεζόν. Ο Μοϊσές, πάντως, πέτυχε το ομορφότερο τέρμα της αναμέτρησης με περίτεχνη προσπάθεια και διαδοχικές ντρίπλες στην αντίπαλη περιοχή, ενώ ο Ροντριγκίνιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 89ο λεπτό. Στο δέκατο λεπτό ο Χιούγκο είχε βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ
Από την πλευρά της, η Κοριτίμπα επικράτησε με 1-0 της Πόντε Πρέτα και απομακρύνθηκε από την «επικίνδυνη» ζώνη. Ο Ντέιβιντ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 41ο λεπτό και έδωσε το έναυσμα για έξαλλα πανηγύρια στο «καυτό» κοινό.
Τέλος, η Φλαμένγκο παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην Μπαΐα. Οι «μενγκάο» δεν εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα της έδρας, ούτε την αγωνιστική τους υπεροχή, οπότε έμειναν στη μέση της κατάταξης όντας ισόβαθμοι με την Μπαΐα.