Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Την… γκρέμισε από την κορυφή!!

Την… γκρέμισε από την κορυφή (video)
Την πρώτη της ήττα στην φετινή Primera Division υπέστη Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς ηττήθηκε 2-0 στο «Μεστάγια από την Βαλένθια, με αποτέλεσμα να μείνει τρεις βαθμούς πλέον πίσω από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν κατάφεραν τη 10η να πάρουν τη νίκη που θα τους επέτρεπε να συνεχίσουν να συγκατοικούν στην κορυφή με τους «μπλαουγκράνα».

Για τις «νυχτερίδες» αυτή ήταν μία πολύ σημαντική νίκη που την κάνει να αισιοδοξεί για καλύτερη πορεία στο μέλλον.

Η Βαλένθια ήθελε τη νίκη, ώστε να καταφέρει να «ξεκολλήσει» από την 12η θέση, αλλά και για λόγους ψυχολογίας, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Οι «νυχτερίδες» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 20ο λεπτό με τον μόνιμο σκόρερ τους Ρομπέρτο Σολδάδο να κάνει το 1-0 με εντυπωσιακό τρόπο. Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Ατλέτικο προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει όλους τους χώρους προς την εστία. Το τελικό 2-0 έγραψε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νέλσον Βαλντές, με τους γηπεδούχους να μένουν στο 90’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κόστα.