Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Στη Φορτούνα θα κολλούσε;

Η Λεβερκούζεν «έχτισε» πάνω στο θρίαμβο της περασμένης αγωνιστικής επί της Μπάγερν στο Μόναχο και επικράτησε-με αρκετό άγχος στο τέλος-της Φορτούνα με 3-2 στην «Μπάι Αρένα» για τη δέκατη αγωνιστική της Bundesliga.

Το γρήγορο γκολ του Σαμ (16’) βρήκε απάντηση από τον Ράφαελ (40’) αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Σούρλε (41’). Παρότι, δε, έμειναν με δέκα παίκτες στο 63’ από την αποβολή του Ρόλφες για σκληρό φάουλ, έφτασαν τέσσερα λεπτά μετά στο 3-1 με τον Κάστρο κι απλώς το τέρμα του Μπότζεκ στο 86’ έκανε αγχωτικά τα τελευταία λεπτά.

Η Λεβερκούζεν σκαρφάλωσε τέταρτη με 18 βαθμούς, ενώ η Φορτούνα, που έπαιξε ξανά χωρίς τον τραυματία Στέλιο Μαλεζά, μετά την τέταρτη συνεχή ήττα της είναι μόλις πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.