Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Ίντερ η… εκλεκτή! (video)

Ίντερ η… εκλεκτή (video)
Για 49 παιχνίδια η Γιουβέντους κατάφερνε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να φεύγει αήττητη από τις αναμετρήσεις της και όλοι αναρωτιούνταν αν υπάρχει ομάδα που να μπορεί να την κερδίσει.

Τελικά η… εκλεκτή ήταν η Ίντερ, η οποία όχι μόνο της έσπασε το αήττητο, αλλά και το έκανε με τον πιο εμφατικό τρόπο κερδίζοντας τη «γηραιά κυρία» με 3-1 μέσα στο σπίτι της, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο λεπτό με γκολ οφσάιντ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον πιο ιδανικό τρόπο για την Γιουβέντους, η οποία ευτύχισε να προηγηθεί μόλις στο 1ο λεπτό με το Βιδάλ να σκοράρει, από την ασίστ του Ασαμόα, ο οποίος, όμως, ήταν σε θέση οφσάιντ μετά από πάσα του Πίρλο. Παρα το γρήγορο γκολ η Ίντερ δεν πτοήθηκε και προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση. Οι προσπάθειές της καρποφόρησαν στο 59’ όταν ο Ντιέγκο Μιλίτο έκανε το 1-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Αργεντινός ήταν ο σκόρερ και του 2-1 στο 75’ και κάπου εκεί έδειχνε ότι το αήττητο της Γιουβέντους απειλούταν περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παλάσιο στο 89’, κάνοντας το τελικό 3-1, που ήταν και η 10η συνεχόμενη νίκη της Ίντερ σε όλες τις διοργανώσεις.

Juventus 1-3 Inter Milan από fasthighlights-2013