Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Δύο Έλληνες καλύτεροι από έναν!!

Δύο Έλληνες καλύτεροι από έναν
Η Ούνιξ Καζάν των Κώστα Καϊμακόγλου και Ίαν Βουγιούκα συνέτριψε με 75-47 τη Λοκομοτίβ Κουμπάν για το ρωσικό πρωτάθλημα. Ο διεθνής φόργουορντ είχε 15 πόντους (2/2 βολές, 5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 τάπα σε 26 λεπτά, ενώ ο συμπαίκτης του είχε 10 πόντους (2/2 βολές, 4/7 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 24 λεπτά. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη τους νίκη μετά από δύο ήττες στο πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε πέντε ματς για τη Λοκομοτίβ του Εβγκένι Πασούτιν, που είδε την παλιά του ομάδα να τον πληγώνει. Ο Νικ Καλάθης είχε 5 πόντους (3/4 βολές, 1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28:41 για τους ηττημένους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποχρέωσε τη Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης στην πρώτη της ήττα σε πέντε ματς, με 78-68 κάνοντας η ίδια το 3/3. Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 20 πόντους και 7 ασίστ για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 10 πόντους (2/2 βολές, 4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 τάπες, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.