Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012

Εδώ Παππάς εκεί… Γιάνκοβιτς!!

Εδώ Παππάς εκεί… Γιάνκοβιτς!
Τι ματσάρα!

Με τους Παππά και Γιάνκοβιτς να είναι εξαιρετικοί ο Πανιώνιος, ύστερα από δύο παρατάσεις, πήρε τη νίκη με σκορ 99-93 επί του Απόλλωνα στην Πάτρα, για τη 10η αγωνιστική της Α1.

Ο MVP του φετινού Πανιωνίου, Νίκος Παππάς, με τους 31 πόντους που σημείωσε και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς να προσθέτει άλλους 24, δεν άφησαν την ομάδα της Νέας Σμύρνης… μόνη της στην Πάτρα, οδηγώντας τη στη νίκη. Μαχητικοί και οι παίκτες του Απόλλωνα, με τον ΜακΚόλουμ είναι συγκλονιστικός και στις δύο παρατάσεις.

Την περασμένη αγωνιστική δεν είχε παιχνίδι ο Πανιώνιος, ωστόσο είχε ήδη ανεβασμένη ψυχολογία από την εκτός έδρας νίκη μέσα στην Πολωνία κόντρα στη Ζιελόνα Γκόρα για την τελευταία αγωνιστική του Eurocup. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν αρκετή όρεξη κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών, παίρνοντας στα πρώτα πέντε λεπτά διαφορά δέκα πόντων (4-14), ενώ στη συνέχεια αυτή έφτασε ακόμα και στο +14 (6-20). Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-20.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Απόλλων προσπάθησε να ροκανίσει και άλλο τη διαφορά, ωστόσο ο Πανιώνιος βρήκε ξανά το δρόμο προς το καλάθι, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (16-26). Παρ’ όλα αυτά, οι Πατρινοί δεν πτοήθηκαν και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «κυανέρυθρων» μείωσαν στους τέσσερις με νέο σερί 6-0 (22-26), με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με μόλις ένα πόντο (28-29).

Πλέον, το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά. Με τις δύο ομάδες να μην έχουν το… μυαλό τους στην άμυνα και να επιτίθενται. Αυτό από τη μία αυτό, διατηρούσε κοντά στο σκορ τον Απόλλωνα, ωστόσο από την άλλη ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου λίγο πριν το τέλος ήταν στο +7 (50-57), για να πάνε στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 57-52.

Όπως στο τρίτο, έτσι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων δεν παρέδινε τα… όπλα, με τον Πανιώνιο όμως να διατηρεί το προβάδισμά του. Οι Πατρινοί ήταν κοντά στο σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (64-66). Το ματς κρεμόταν σε μία… κλωστή, με τα τελευταία λεπτά να παίζονται στη «ρωσική ρουλέτα» των βολών και αφού δεν βγήκε ο νικητής το ματς πήγε στην παράταση με το τελικό 76-76.

Και στο έξτρα πεντάλεπτο, η αναμέτρηση συνέχισε στο ίδιο -χιτσκοκικό- μοτίβο με τους φιλοξενούμενους να κρατούν τη νίκη (81-86), 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Όμως, ο… ήρωας του Απόλλωνα, ΜακΚόλουμ, με τη ψυχραιμία του στις βολές έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση (87-87)! Στη δεύτερη παράταση, ο Απόλλων έκανε την ολική ανατροπή, πηγαίνοντας στο +4 (93-89), δύο λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κόλλησαν, δίνοντας την ευκαιρία στον Πανιώνιο να κάνει ένα σερί 10-0 και να πάρει το ροζ φύλλο με το τελικό 99-93.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 28-29, 52-57, 76-76 (κ.α.), 87-87 (1η παρ.), 93-99 (2η παρ.).

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 21, Αργυρόπουλος 11, Γκραντ 19 (1), Λιανός 11, Πέτροβιτς 23 (3), Κλάιμπερ 2, Ζαφείρης, Τέρνερ 4, Κρόλο 2.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 1, Πέιν 2, Αθηναίου 4, Κιζ, Μίλμπορν 6, Αθανασούλας, Μπατής 16 (3), Γιάνκοβιτς 24 (2 3π., 16 ριμπ.), Καββαδάς 4, Παππάς 31 (2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11.