Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012

Υπόκλιση και… απονομή!! (video)

Και να θέλουν, μάλλον δεν μπορούν. Την ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης γκελάρει κόντρα στην ουραγό, Εσπανιόλ, οι «μπλουαγκράνα» ξεδιπλώνουν το «μεγαλείο» τους διαλύοντας τους «ροχιμπλάνκος». Γιατί όταν οι τελευταίοι πραγματοποιούν ένα εξαιρετικό πρώτο γύρο και βρίσκεται ήδη 9 βαθμούς πίσω, πώς να πιάσουν τη Μπάρτσα; Όσο νωρίς και αν είναι ακόμα…

Οι Μαδριλένοι παρατάχθηκαν στο «Καμπ Νου» με στόχο να πάρουν τη νίκη και να αποδείξουν πως μπορούν να διεκδικήσουν στα ίσα το πρωτάθλημα. Ο Φαλκάο απείλησε μόλις στο 9’, όταν η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι του Βαλντές. Στα μισά του ημιχρόνου και πάλι ο Κολομβιανός αστέρας έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αστοχώντας στο τετ-α-τετ. Ε, με τη τρίτη το «κόλλησε». Ο Ντιέγκο Κόστα τον έβγαλε μόνο του απέναντι στον Καταλανό γκολκίπερ και με ωραίο «ψιλοκρεμαστό» έκανε το 1-0.

Στο 36’ ο Αντριάνο με ωραία προσωπική ενέργεια και εξαιρετικό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο «Γ» και ισοφάρισε σε 1-1, με την «καταιγίδα» να είναι προ των πυλών. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Μπούσκετς επωφελήθηκε την κακή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων και έκανε το 2-1 και οι πάντες στο «Καμπ Νου» ηρέμησαν.

Ε το δεύτερο μέρος ήταν… Λιονέλ Μέσι. Δεν γινόταν να μην σκοράρει ο Αργεντινός άσος. Ο «Λέο» στο 57’ έκανε το 3-1, με το 89ο γκολ του μέσα στο 2012, όμως κρίμα δεν θα ήταν να μην «στρογγυλοποιήσει» τον αριθμό; Έτσι, στο 88’ πέτυχε ακόμα ένα όμορφο τέρμα, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο τελικό 4-1, έφτασε τα 90 συνολικά μέσα στο έτος και άφησε την Μαδρίτη στο… πολικό ψύχος με τις Ατλέτικο και Ρεάλ στο -9 και -13 αντίστοιχα.

Barcelona 4-1 Atletico Madrid από goalsarena2012