Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012

Τριάρα η Μπράγκα!!

Η Μπράγκα επικράτησε άνετα με 3-0 της Εστορίλ για την 12η αγωνιστική και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Νίκη για Φερέιρα, ισοπαλία ανάμεσα σε Μορεϊρένσε και Ακαντέμικα.

Ο Βιάνα έδωσε το προβάδισμα στην Μπράγκα στο 4’, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» το παιχνίδι μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τους Μοσορό (58’) και Έντερ (61’). Έτσι η Μπράγκα βρίσκεται στην τρίτη θέση με 23 βαθμούς, -9 από την κορυφή.

Μορεϊρένσε και Ακαντέμικα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, αποτέλεσμα που δεν βόλευε καμία από τις δύο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Γκίλας (27’) και Βάγκνερ (30’), αλλά ο Εντίνιο ξαναέβαλε στο παιχνίδι την Ακαντέμικα στο 43’. Το… «έμφραγμα» για την Μορεϊρένσε ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σισέ που έκανε το τελικό 2-2. Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Πάσος Φερέιρα επικράτησε με 2-1 της Γκιμαράες, ανεβαίνοντας παράλληλα στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με δύο γκολ ο Σισερό (14’, 59’) διαμόρφωσε το 2-0, για να μειώσει απλά ο Μπαριέντος στο 77ο λεπτό.