Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2012

Παράσταση για έναν ρόλο στην Οκλαχόμα!!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Θάντερ το ντέρμπι της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ με τους Σπερς, καθώς νίκησαν εύκολα με 107-93 και έφτασαν τις έντεκα συνεχόμενες νίκες.

Παράσταση για έναν ρόλο στην Οκλαχόμα
Το παιχνίδι δικαιολόγησε τον τίτλο του μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Θάντερ να έχουν πάντα ένα μικρό προβάδισμα. Καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα ήταν το τρίτο δωδεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 29-16 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 πόντους και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Παρά την προσπάθεια των «σπυρουνιών» στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε τίποτε.

Οι νικητές είχαν σε μεγάλη βραδιά τέσσερις παίκτες και συγκεκριμένα τον Ιμπάκα, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους και 17 ριμπάουντ, τον Γουέστμπρουκ, που είχε 22 πόντους και 9 ασίστ, ενώ Μάρτιν και Ντουράντ πρόσθεσαν από 20 και 19 πόντους. Από πλευράς ηττημένων τον τίτλο του πρώτου σκόρερ μοιράστηκαν οι Πάρκερ και Ντε Κολό, που πέτυχαν αμφότεροι από 14 πόντους.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Σαν Αντόνιο Σπερς 107-93

Θάντερ: Ντουράντ 19, Ιμπάκα 25 (17ρ), Μάρτιν 20, Σεφολόσα 2, Γουέστμπρουκ 22 (9ασ), Πέρκινς 9, Κόλισον 8, Θάμπιτ 2.

Σπερς: Πάρκερ 14 (7 ασ), Νιλ 8, Σπλίτερ 10, Γκριν 5, Ντάνκαν 12, Ντιό 6, Ντε Κολό 14 (6ασ), Άντερσον 7, Μπλερ 7, Μπόνερ 2, Μιλς 3.